Trzej Królowie przejdą ulicami podkieleckich Brzezinek

Data publikacji: 03.01.2020 14:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Trzej Królowie w Brzezinkach (od lewej): Roman Kołomański (Baltazar), Wojciech Haba (Kacper) i Andrzej Bawół (Melchior)

Trzej Królowie w Brzezinkach (od lewej): Roman Kołomański (Baltazar), Wojciech Haba (Kacper) i Andrzej Bawół (Melchior)
Fot. CKiE „Szklany Dom”

„Cuda, cuda ogłaszają” - orszak Trzech Króli pod tym właśnie hasłem przejdzie w poniedziałek, 6 stycznia, przez Brzezinki w gminie Masłów. Organizatorami wydarzenia są: parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Brzezinkach oraz Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu” zachęca wszystkich, by się dołączyli do orszaku.

- Zapraszamy nie tylko mieszkańców gminy Masłów i parafii Brzezinki, ale również tych, którzy chcą przeżyć orszak Trzech Króli w sercu Gór Świętokrzyskich, i zobaczyć, jak ta uroczystość wygląda właśnie na świętokrzyskiej wsi - powiedział.

W rolę monarchów wcielą się: Wojciech Haba nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Brzezinkach, radny gminy Masłów, który będzie królem Kacprem, Roman Kołomański, sołtys Ciekot, członek Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty i Żeromszczyzna, który zagra Baltazara, a także Andrzej Bawół społecznik, zaangażowany zarówno w pracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciekotach, jak i działalność samorządową, który zamieni się w Melchiora.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00. O tej porze uczestnicy, wraz ze swoimi królami, spotkają się w trzech różnych punktach Brzezinek, skąd jednocześnie wyruszą, by koło godziny 11.15 spotkać się na parkingu przy cmentarzu. Tu Trzej Królowie wsiądą do bryczki zaprzęgniętej w konie i wyruszą w drogę.

W czasie przejścia orszaku zaplanowano trzy scenki jasełkowe, które pokażą zwiastowanie Maryi, wizytę na dworze króla Heroda oraz pokłon Trzech Króli Nowonarodzonemu w stajence. Szopka zostanie zbudowana przy kościele w Brzezinach i znajdą się w niej żywe zwierzęta.

Podczas przemarszu, jego uczestników w kolędowaniu wspierać będą członkowie z grupy Brzezinianki oraz Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, jak również Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty.

Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu” zapewnia, że będzie barwnie i wesoło.

- W tym roku będzie bardzo kolorowo, bo postawiliśmy na dzieci. Czeka na nie 50 kolorowych pelerynek, w których będą mogły maszerować. Pelerynki w pięciu kolorach misyjnych: czerwonym, żółtym, białym, zielonym i niebieskim otrzyma dziecko, które weźmie udział w orszaku. Ze względu na to, że liczba narzutek jest ograniczona, więc warto przyjść po nie wcześniej  - wyjaśnia.

- Nie zabraknie smacznych upominków. Królowie będą sypać cukierkami, a gospodynie z Brzezinek przygotują słodkie wypieki. Wydarzenie zakończy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 12.00.

Z racji tego, że Orszak znalazł się na ogólnopolskiej mapie wydarzenia na uczestników spotkania będą czekać bezpłatne kolorowe korony, śpiewniki kolęd, gazetki misyjne, pamiątkowe naklejki a orszak zostanie poprowadzony na czele z kolorowymi flagami, które są orszakowym znakiem rozpoznawczym.

Orszak w gminie Masłów organizowany jest już po raz czwartym, w tym roku po raz pierwszy odbywa się ze wsparciem Fundacji Orszaku Trzech Króli. Znalazł się na orszakowej mapie ponad 870 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami.

Reklama