Studio Polityczne: co przyniesie rok 2020 w polityce?

Data publikacji: 05.01.2020 13:10
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.01.2020. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - Prawo i Sprawiedliwość, Lucjan Pietrzczyk - Koalicja Obywatelska, Czesław Siekierski - Polskie Stronnictwo Ludowe, Małgorzata Marenin - Lewica

05.01.2020. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - Prawo i Sprawiedliwość, Lucjan Pietrzczyk - Koalicja Obywatelska, Czesław Siekierski - Polskie Stronnictwo Ludowe, Małgorzata Marenin - Lewica
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Co przyniesie rok 2020 w polityce? Jakie wydarzenia zdominują krajową scenę polityczną, a co skupi naszą uwagę na arenie międzynarodowej? Czy Polska skutecznie poradziła sobie z próbą pisania na nowo historii II wojny światowej przez prezydenta Rosji Władimira Putina? O tym dyskutowano dzisiaj w Studiu Politycznym Radia Kielce.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i wybory prezydenckie w kraju zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z Prawa i Sprawiedliwości zdominują politykę w tym roku.

- Do tego dojdzie również brexit Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz kolejny napływ uchodźców z Afryki Północnej, szczególnie z Syrii. Ważnym elementem w kraju będą też m.in. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II - dodał senator.

Lucjan Pietrzczyk z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że numerem jeden na świecie będą wybory prezydenckie w USA. Podobnie w Polsce wydarzeniem dominującym będzie wybór prezydenta RP. Ich wynik będzie kształtował dalsze działania polityczne. - Jeżeli wygra Andrzej Duda, to obecna polityka będzie kontynuowana. Natomiast jeśli zwycięży kandydat opozycji, to cała pozycja Prawa i Sprawiedliwości będzie zdemontowana - zauważył polityk. Jego zdaniem ważnym elementem będzie też polityka klimatyczna w Unii Europejskiej.

Poseł PSL Czesław Siekierski zwrócił uwagę na tegoroczne podwyżki m.in. cen energii elektrycznej i opłat za śmieci. Wzrosły również ceny żywności i różnego rodzaju usług. Zdaniem parlamentarzysty w tym roku będzie dalszy ciąg sporu z Unią Europejską dotyczącego reformy sądownictwa. Politycznie najważniejsze będą wybory prezydenckie.

Małgorzata Marenin, reprezentująca Lewicę, stwierdziła, że najbliższy rok to dalsze antypatriotyczne i antypolskie działania PiS, deptanie polskiego ładu oraz niszczenie dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej. Zdaniem Małgorzaty Marenin władza złamała 13 artykułów konstytucji.

STUDIO POLITYCZNE RADIA KIELCE – POSŁUCHAJ:

Tagi do tego wpisu
Reklama