Skąd wzięła się tradycja święta Trzech Króli?

Data publikacji: 06.01.2020 08:43
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś katolicy świętują Objawienie Pańskie, zwane świętem Trzech Króli. Początkowo chrześcijanie właśnie w tym dniu obchodzili Boże Narodzenie.

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich - mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

- Już w III wieku obchodzono je na chrześcijańskim Wschodzie. Na Zachodzie od IV wieku zaczęto obchodzić to święto niezależnie od Bożego Narodzenia - wyjaśnia rzecznik.

Ewangelia mówi o mędrcach ze Wschodu, czyli ówczesnych uczonych, którzy przybyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Stopniowo zostali oni określeni mianem „królów” - dodaje ks. Mirosław Cisowski.

- Nie wiadomo też, czy było ich trzech. Ta liczba wzięła się od liczby złożonych darów. Ewangelia podaje, że były to: mirra, kadzidło i złoto - przypomina ks. Cisowski.

Mędrcy przyszli do Jezusa, bo wiedzieli, że narodził się Mesjasz nie dla jednego regionu, ale dla całego świata. Dlatego także my, 6 stycznia, ogłaszamy jedynego Boga na ulicach miast i opisujemy swoje drzwi kredą - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

- Jeżeli oznaczamy drzwi, to jednocześnie deklarujemy, że te drzwi są otwarte na Boga, że jesteśmy z Jezusem i wciąż otwieramy się na Jego nauczanie - dodaje biskup.

Zgodnie z tradycją na drzwiach wierzący piszą K M B i dany rok np 2020. Jak się okazuje nie jest to tylko skrót od imion trzech króli, ale pochodzi od łacińskiego "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

Dziś pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przez około 40 miejscowości w województwie świętokrzyskim przejdą Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne wspólne kolędowanie łączy się z wdzięcznością za wszystkie cuda w historii naszej Ojczyzny oraz za cuda, których doświadczamy na co dzień.

Tradycja Orszaków Trzech Króli rozwija się w Polsce od przywrócenia przez Sejm dnia wolnego od pracy 6 stycznia.

W sumie w całej Polsce Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku przez ulice ponad 850 miejscowości. Pojawią się także na ulicach 18 miast poza granicami Polski.

Tagi do tego wpisu
Reklama