Poseł Krzysztof Lipiec prowadził kazimierski orszak

Data publikacji: 06.01.2020 10:08
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.01.2020. Kazimierza Wielka. Orszak Trzech Króli. Na zdjęciu (w środku): Rafał Stokłosa - sekretarz gminy Kazimierza Wielka, Krzysztof Lipiec - poseł PiS i Jarosław Klimczyk - zarządca kazimierskiego cmentarza parafialnego

06.01.2020. Kazimierza Wielka. Orszak Trzech Króli. Na zdjęciu (w środku): Rafał Stokłosa - sekretarz gminy Kazimierza Wielka, Krzysztof Lipiec - poseł PiS i Jarosław Klimczyk - zarządca kazimierskiego cmentarza parafialnego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Kazimierzy Wielkiej Orszak Trzech Króli tradycyjnie przeszedł z Rynku w stronę kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. W trakcie przemarszu radośnie śpiewano kolędy.

Barwny pochód prowadzili jadący konno Trzej Królowie. W ich role wcielili się poseł PiS Krzysztof Lipiec, Jarosław Klimczyk, zarządca kazimierskiego cmentarza parafialnego oraz Rafał Stokłosa, sekretarz gminy Kazimierza Wielka.

Poseł Krzysztof Lipiec w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że jest bardzo zżyty z Kazimierzą Wielką i jej mieszkańcami. To właśnie w tym mieście spędzał swoje dzieciństwo. Jak zaznaczył, to dla niego wielki zaszczyt, że może być już po raz kolejny pośród mieszkańców Kazimierzy w tak szczególnym dniu.

- Kazimierza to moje miasto. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny z mieszkańcami możemy oddać pokłon Dzieciątku w świątyni. Bardzo się cieszę, że to właśnie tu Orszak Trzech Króli ma piękną tradycję i że dziś możemy wspólnie świętować Pańskie Objawienie - podkreślił szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Zarówno w procesji, jak i nabożeństwie uczestniczył także Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Jak mówi, Kazimierza Wielka to piękne miejsce. Co roku jest tu barwny, pełen radości korowód Trzech Króli.

- Jesteśmy w okresie świątecznym, pełnym symboliki. Tak jak Trzej Królowie tu przybyli, tak my również, jako przedstawiciele wszystkich szczebli władzy przybywamy, aby uczestniczyć razem z mieszkańcami Kazimierzy Wielkiej w tej przepięknej manifestacji wiary - dodaje.

W orszaku szedł także przewodniczący sejmiku, Andrzej Pruś.

Jak informuje ksiądz Marcin Bączek, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, pochód w królewskim orszaku podczas święta Trzech Króli jest ogromnym publicznym świadectwem wiary.

- Orszak ma na celu wspólne kolędowanie, przedłużenie tej radości z Bożego Narodzenia, łączenie wspólnot, naszych rodzin, naszej lokalnej społeczności przy wspólnym wychwalaniu Boga kolędowaniem - zaznacza.

Po mszy świętej uczestnicy orszaku zgromadzili się w miejscowej sali parafialnej wraz z dziećmi z pięciu grup misyjnych, aby wspólnie śpiewać kolędy.

Barwne korowody ulicami miast przeszły również w Busku-Zdroju, Szańcu, Pińczowie, Działoszycach oraz Skalbmierzu.

Reklama