Czy władzom gminy Miedziana Góra uda się uruchomić żłobek?

Data publikacji: 07.01.2020 14:51
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.01.2020. Kostomłoty Drugie. Wizualizacja żłobka

07.01.2020. Kostomłoty Drugie. Wizualizacja żłobka
Fot. Glas, pracownia architektoniczna, Grzegorz Lasia

Przy kompleksie szkolnym w Kostomłotach Drugich, dla niespełna 50 dzieci ma powstać pierwszy w gminie Miedziana Góra żłobek. Przez pierwszy rok funkcjonowania nowego obiektu, rodzice korzystaliby z niego za darmo.

Na razie to plan, na którego realizację władze gminy próbują uzyskać dofinansowanie.

- Staramy się zarówno o dotację z rządowego programu "Maluch Plus", jak i z funduszy unijnych - podkreśla Damian Sławski, wójt gminy Miedziana Góra. Oba wnioski zostały już złożone, teraz gmina czeka na ostateczne decyzje dotyczące finansowania.

Inwestycja, składająca się z trzech oddziałów żłobkowych i dwóch przedszkolnych, o wartości około 6 mln zł byłaby pierwszą tego typu w gminie i jak podkreśla gospodarz gminy – jest ona oczekiwana przez mieszkańców. Dodaje, że Miedziana Góra jest jedną z ostatnich gmin w powiecie, gdzie takiego obiektu jeszcze nie ma. Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę mieszkańców, zwłaszcza młodych małżeństw, uznaliśmy, że żłobek jest bardzo potrzebny - mówi.

Według wstępnej koncepcji placówka byłaby połączona z przedszkolem i mieściłaby się w nowym budynku scalonym łącznikiem z Zespołem Szkół w Kostomłotach Drugich.

- Pozwoli nam to między innymi na korzystanie z funkcjonującej już w szkole kuchni - mówi Damian Sławski. Dodaje, że obiekt będzie składał się z parteru i piętra, zostanie wydzielone w nim miejsce zbiórki dla dzieci, skąd najmłodsi będą odprowadzani do konkretnych oddziałów żłobkowych i przedszkolnych. Ponadto, przewidziano między innymi utworzenie kredensu żywieniowego, kuchni mlecznej, pokoju pielęgniarki, logopedy i psychologa.

Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie unijne, przez pierwsze półtora roku funkcjonowania żłobka, opieka w nim byłaby bezpłatna. Jego uruchomienie planowane jest na początku przyszłego roku.

Reklama