Serbowie już wiedzą gdzie leży Kunów

Data publikacji: 07.01.2020 15:36
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.01.2020. Kunów.  Delegacja z Serbii w oczyszczalni ścieków

07.01.2020. Kunów. Delegacja z Serbii w oczyszczalni ścieków
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Najnowocześniejszą technologię oczyszczania ścieków europejskie kraje podpatrują w kunowskiej oczyszczalni. Instalację oglądali Serbowie z Belgradu, wkrótce przyjadą Hindusi oraz Finowie, być może także Rosjanie.

Jedną z dwóch osób oddelegowanych do tej wizyty przez prezydenta Serbii jest Vuk Mrvić, który jest pod wrażeniem technologii znajdującej się w oddanej niedawno do użytku oczyszczalni. Jak mówi, dla nich jest ona rewolucyjna.

- Przyjechaliśmy tutaj, aby zobaczyć flagową stację uzdatniania wody. Jesteśmy zafascynowani jej ekologicznością - mówi Vuk Mrvić. Jak dodaje, w Belgradzie, skąd pochodzi, nie ma takich instalacji, jednak Serbia podpatruje ekologiczne rozwiązania i chce je wdrażać u siebie.

Technologię zastosowaną w Kunowie opracowała, a potem wdrożyła, firma Schwander. Stanisław Malinowski, prezes firmy Schwander Polska, czyli generalny wykonawca inwestycji podkreśla, że jej przygotowanie trwało 15 lat.

- W Kunowie jest komplet. Oczyszczalnia ścieków i solarna oczyszczalnia osadu, tego nie ma w żadnej gminie. Tego typu instalacje są w dużych miastach typu Grudziądz, Wrocław - informuje Stanisław Malinowski.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej przyznaje, że nie zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo nowoczesna jest oczyszczalnia, którą gmina wybudowała całkowicie od początku.

- Wiedziałem, że będzie to skok w XXI wiek, jeśli chodzi o gospodarkę ściekową na terenie gminy, ale nie wiedziałem, że będzie takie zainteresowanie. Powinniśmy być dumni -  mówi Lech Łodej.

Jak przypomina, poprzednia oczyszczalnia o mały włos się nie rozpadła i dodaje, że w kontekście niedalekich Krzemionek, wpisanych na listę UNESCO, katastrofa w Kunowie miałaby negatywny wydźwięk. W tym miesiącu firma Schwander wraz z Politechnikami Krakowską i Warszawską przez rok będą prowadzić badania naukowe.

07.01.2020. Kunów. Delegacja z Serbii w oczyszczalni ściekówFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama