Ewa Chabielska: wysoko oceniam to, co jest tutaj tworzone [POSŁUCHAJ ROZMOWY]

Data publikacji: 07.01.2020 16:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 03.01.2020. Ewa Chabielska -  pełniąca obowiązki dyrektora Wzgórza Zamkowego

Kielce. 03.01.2020. Ewa Chabielska - pełniąca obowiązki dyrektora Wzgórza Zamkowego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wzmocnienie marki Wzgórza Zamkowego, jako jednej jednostki łączącej odkrywający historyczną przeszłość Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej z promującym nowoczesną sztukę Instytutem Dizajnu – to jedno z głównych zadań na najbliższy czas Ewy Chabielskiej, nowej szefowej Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Ewa Chabielska w latach 2012-2016 była związana z Instytutem Dizajnu. Jak mówi, cieszy się z powrotu do dobrze znanego jej miejsca.

- Cieszę się, że taka przerwa miała miejsce, bo miałam sposobność z boku poobserwować, jak całe Wzgórze Zamkowe funkcjonuje, jak wygląda i jak jest odbierane przez przeciętnego mieszkańca miasta - tłumaczy.

Ten ogląd wypadł pozytywnie, choć przyznaje, że są drobne sprawy, które wymagają korekty.

- To przede wszystkim kontakt z mediami. Myślę, że to wszystko, co się tutaj dzieje powinno mieć jeszcze inną otoczkę, jeśli chodzi o informację, która wychodzi z instytucji - zauważa.

Czy będzie więcej zmian? O tym trudno teraz mówić.

- Właśnie się rozeznaję, jeżeli chodzi o takie codzienne funkcjonowanie instytucji. Poznałam już plany, które zostały zrobione na 2020 rok i mają być realizowane. Pokazują one, że ten poziom cały czas jest wysoki. Rzeczywiście wysoko oceniam to, co tutaj jest tworzone i nie jestem tym zaskoczona. Natomiast mam wrażenie, że te plany nie wychodzą na zewnątrz. Mało osób wie, jak szeroką ofertę ma zarówno Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, jak i Instytut Dizajnu - wyjaśnia.

Ewa Chabielska dodaje, że chce też zmienić postrzeganie Wzgórza Zamkowego.

- Jest to jedna instytucja, łącząca te dwie dziedziny, czyli z jednej strony działalność historyczną, odwołującą się do tego, co było, a z drugiej propozycje Instytutu Dizajnu, który oferuje nowoczesną formę wyrażania artystycznego - zdradza.

Nowa szefowa Wzgórza Zamkowego dodaje, że przyjrzy się funkcjonowaniu Ambasady Dizajnu, która znajduje się przy ulicy Wesołej w Kielcach. Zaznacza jednak, że to ważne i potrzebne miejsce.

- Poddamy analizie samą formułę istnienia tego miejsca i ewentualnie wprowadzimy jakieś zmiany. Ale to dobrze, że takie miejsce istnieje, dlatego, że może ono funkcjonować w innych godzinach niż cała instytucja, dzięki czemu mieszkańcy miasta mogą tam przebywać w godzinach popołudniowych. Możemy tam realizować spotkania z ciekawymi osobami oraz warsztaty - zauważa.

Prywatnie Ewa Chabielska jest żoną pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Chętnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych w Kielcach, ale także w Polsce. Sama też jest czynną artystką.

- Mam mało czasu na to, ale staram się nie tracić kontaktu z moją pasją - mówi. Zajmuje się rysunkiem, ceramiką oraz maluje.

Stara się też jak najwięcej czasu spędzać z mężem i z dziećmi. Lubią sport, chętnie jeżdżą na rowerze. Jak tylko mają taką możliwość, podróżują po Polsce.

Ewa Chabielska pełni obowiązki dyrektora Wzgórza Zamkowego w zastępstwie za Rafała Nowaka, który w grudniu został wicewojewodą świętokrzyskim. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła kierunek projektowy. Swoją artystyczną edukację uzupełniła europejskimi studiami menedżerskimi w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz public relations w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez kilka lat zarządzała wojskowym ośrodkiem kultury na kieleckiej Bukówce. W ostatnim czasie zajmowała się kreacją wizerunku, pracując dla jednej z kieleckich firm.

POSŁUCHAJ ROZMOWY DOROTY KLUSEK Z EWĄ CHABIELSKĄ:

Podobne wiadomości
Reklama