W Końskich poszukują mogił żołnierzy niezłomnych

Data publikacji: 08.01.2020 11:52
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.01.2020 Końskie. Poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznego

08.01.2020 Końskie. Poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznego
Fot. Marek Kozerawski /

Fundacja „Niezłomni” i Stowarzyszenie Libera ResPublica kontynuują poszukiwania mogił ofiar koneckiego komunistycznego aparatu terroru z lat 1945-1956. Jak informuje Damian Milczuszek ze stowarzyszenia, nie udało się znaleźć dowodów potwierdzających zeznania świadków na temat obecności mogił pod murami ówczesnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. 1 Maja w Końskich.

- Metodą odkrywkową sprawdziliśmy południową i wschodnią część muru. Prace będą kontynuowane w tym tygodniu, najprawdopodobniej w piątek - mówi Damian Milczuszek.

08.01.2020 Końskie. Poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznegoFot. Marek Kozerawski /

W najbliższym weekend poszukiwacze sprawdzą także drugie miejsce, czyli teren byłego więzienia wojskowego w Baryczy. Jak dodaje Damian Milczuszek, w 1945 roku dokonano tam ekshumacji partyzantów AK zamordowanych przez okupanta niemieckiego i jeden ze świadków tych wydarzeń mówi, że w gotowych grobach zakopano ofiary koneckiego Urzędu Bezpieczeństwa.

Wojciech Łuczak z Fundacji „Niezłomni” informuje, że osób zaginionych i najprawdopodobniej zamordowanych przez funkcjonariuszy UB może być nawet 70.

08.01.2020 Końskie. Poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznegoFot. Marek Kozerawski /

- Szukamy partyzantów o nazwiskach Włodarczyk i Szewczyk. Dodatkowo poszukujemy młodych ludzi ze zorganizowanej organizacji konspiracyjnej. Mogli tu stracić życie i zostać pochowani - mówi prezes fundacji.

Prace w Końskich będą kontynuowane także najprawdopodobniej wiosną.

adv adv
Wiadomości
Reklama