„Nazaret” w ścisłej czołówce

Data publikacji: 09.01.2020 10:42
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 09.01.2020. Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej

Kielce. 09.01.2020. Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kieleckie Liceum im. świętej Jadwigi Królowej znalazło się w ścisłej czołówce szkół średnich w kraju. Poznaliśmy kolejny ranking, przygotowany przez czasopismo Perspektywy. Prowadzona przez siostry nazaretanki szkoła, w tym roku zajęła szóste miejsce w kraju. To awans o sześć pozycji, w porównaniu do ubiegłego roku.

Siostra Natalia Białek, dyrektor placówki przypomina, że w ocenianym przez ranking roku, szkoła miała 6 laureatów i 14 finalistów w różnego rodzaju olimpiad.

- Myślę, że sukces to połączenie zdolnego i przede wszystkim pracowitego ucznia z nauczycielem, który jest gotowy do wyzwań i ciężkiej pracy, związanej z przygotowaniem młodego człowieka do olimpiad - tłumaczy.

Drugie w województwie świętokrzyskim zostało Niepubliczne Liceum im. Stanisława Konarskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego. To debiut tej szkoły w rankingu Perspektyw. Jak tłumaczy Kinga Wnuk, dyrektor placówki, w ubiegłym roku uczniowie liceum po raz pierwszy w historii zdawali maturę. Wysoka pozycja w rankingu nie jest zaskoczeniem, bowiem wyniki egzaminów w prowadzonej przez Kingę Wnuk szkole podstawowej, a wcześniej też gimnazjum, również stawiały te szkoły w czołówce naszego kraju.

- Gotowej recepty nie ma. My stawiamy na zajęcia w małych grupach. Indywidualizujemy nauczanie, młodzież, która ma problemy w danej dziedzinie realizuje więcej godzin z tego przedmiotu - tłumaczy Kinga Wnuk.

Katarzyna Cedro, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, które w kraju zajęło pozycję 114., a w województwie 3., twierdzi, że za sukces odpowiada wiele czynników.

- Po pierwsze nauczyciele dbają o doskonalenie swoich umiejętności, to przekłada się na lepsze wyniki w nauce, co sprawia, że do naszej szkoły przychodzi bardziej utalentowana młodzież. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze świetna współpraca z rodzicami, to wysoki wynik mamy gwarantowany - mówi Katarzyna Cedro.

W rankingu Perspektyw uwzględniane są wyniki matur oraz osiągnięcia uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Fundacja przygotowała też ranking techników. Najlepsze w naszym regionie jest Technikum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, które w kraju uplasowało się na 61. miejscu. To o pięć pozycji lepiej niż w roku ubiegłym.

Reklama