Elewi uroczyście odebrali broń

Data publikacji: 13.01.2020 13:29
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.01.2020. Kielce. Elewi uroczyście odebrali broń

13.01.2020. Kielce. Elewi uroczyście odebrali broń
Fot. CPdMZ w Kielcach

To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia żołnierza, dlatego dzień, w którym elewi odbierają broń na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Dziś, 109 ochotników, którzy biorą udział w szkoleniu przygotowawczym do służby wojskowej zebrało się na Placu Apelowym w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, aby uroczyście odebrać sprzęt. Wśród odbierających karabinki kbk AKMS, czyli "Kałasznikowy", był szeregowy elew Albert Długoborski.

- Odebranie broni wiele dla mnie znaczy, ponieważ to symbol siły Wojska Polskiego. Dostałem ją jako jeden z pierwszych, z czego jestem dumny - mówi.

Podobnego zdania jest szeregowa elew Marlena Bognacka.

- To jest bardzo ważny i przełomowy moment w naszym życiu szczególnie, że dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wojskiem. Wiąże swoją przygodę z tą formacją i z pewnością zapamiętam ten dzień do końca życia. Była to podniosła i uroczysta chwila - twierdzi.

Podpułkownik Paweł Polak, zastępujący komendanta jednostki stwierdził, że elewi muszą mieć świadomość, iż posługiwanie się bronią wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

- To jest narzędzie śmiercionośne. Żołnierz musi zdawać sobie z tego sprawę z tego, że tylko poprzez szkolenie, właściwe przygotowanie i samodyscyplinę jest w stanie posługiwać się nią zgodnie z przeznaczeniem i w sposób bezpieczny - dodaje.

Szkolenie w ramach służby przygotowawczej rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu. Przysięga elewów odbędzie się 22 lutego, zaś kurs zakończy się pod koniec marca. Szkolenie ma przygotować ochotników do zawodowej służby, albo wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych.

Podobne wiadomości
Reklama