Opatów upamiętni Papieża-Polaka

Data publikacji: 14.01.2020 11:08
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik Jana Pawła II, który stanie w Opatowie

Pomnik Jana Pawła II, który stanie w Opatowie
Fot. Grzegorz Gajewski

Pomnik św. Jana Pawła II stanie w Opatowie. To sposób na upamiętnienie Ojca Świętego w setną rocznicę jego urodzin.

Burmistrz Grzegorz Gajewski podkreśla, że pomysł przyszedł mu do głowy znacznie wcześniej, ponieważ tym gestem chciał uczcić już 40. rocznicę pontyfikatu Papieża-Polaka. Ostatecznie monument zostanie posadowiony w tym roku, a jego oficjalne odsłonięcie planowane jest na 18 maja, czyli w dniu urodzin świętego.

- Wybitna postać. Nasz papież przyczynił się do wzmocnienia roli Kościoła, ale także z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem przyczynił się do wyzwolenia Polski z komunizmu - mówi Grzegorz Gajewski.

Posąg znajduje się już w Opatowie. Został wykonany z żywicy zmieszanej z mączką marmurową. Całość dodatkowo została wzmocnione włóknem szklanym, dzięki czemu będzie odporna na warunki atmosferyczne. Autorem monumentu jest Józef Siwoń z Podkarpacia. Jak podkreśla Grzegorz Gajewski, dzieła tego artysty jeżdżą z Rajdem Katyńskim na wschód.

- Rajd postawił pomniki Jana Pawła II m.in. w Tobolsku i w Żytomierzu. One się bardzo dobrze trzymają, mimo upływu lat i niesprzyjających warunków wyglądają jak nowe - mówi burmistrz i dodaje, że z tej samej pracowni pochodzi figura św. Franciszka znajdująca się na dziedzińcu przed kościołem oo. bernardynów w Opatowie.

Inicjatywę chwali radny Andrzej Żychowski. Jak mówi, Polska ma kilku wybitnych przedstawicieli rozpoznawalnych w świecie, to m.in. Jan Paweł II, który jeszcze nie ma swojego upamiętnienia w Opatowie. Dodaje, że od dawna toczyły się rozmowy jak uczcić Papieża-Polaka.

- Od kilku lat dyskutujemy o podkreśleniu tej postaci. Jeden kierunek to nazwanie ulicy lub jakaś rzeźba. Moim zdaniem należy tę postać w mieście jakoś pokazać - mówi Andrzej Żychowski.

Instalacja o wysokości 1,9 m i wadze ok. 100 kg stanie prawdopodobnie w okolicy opatowskiej kolegiaty. Pomnik kosztował 12 tys. zł.

Reklama