Miasto nie chce obniżyć opłat dla wielodzietnych rodzin

Data publikacji: 14.01.2020 11:37
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Miasta Kielce

Urząd Miasta Kielce
Kielce. 28.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Czy mieszkające w Kielcach rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na częściowe zwolnienie z opłat za śmieci? Z propozycja takiego rozwiązania wystąpił do prezydenta miasta radny Piotr Kisiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł nie podoba się jednak urzędnikom z ratusza.

W interpelacji, radny Piotr Kisiel zasugerował 50 proc. ulgę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta w Kielcach, mieszkańcy Kielc od 1 kwietnia zapłacą za opady segregowane 14 zł, a za niesegregowane 28 zł. Zdaniem radnego ta stawka może być jeszcze wyższa po rozstrzygnięciu nowego przetargu na odbiór śmieci. Obecny kontrakt z firmą Eneris obowiązuje do 31 sierpnia.

- Z Karty Dużej Rodziny korzystają rodzice wychowujący troje i więcej dzieci. Dla nich ta opłata będzie stanowić znaczny wydatek miesięczny. Dlatego warto pomyśleć o jej zmniejszeniu - powiedział radny.

Agata Binkowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska w ratuszu powiedziała, że taksa za śmieci traktowana jest jako opłata stała. Podobnie jak np. za energię elektryczną, czy wodę - powinien ja płacić każdy obywatel. Dlatego nie widzi możliwości, aby ją obniżyć dla rodzin wielodzietnych.

- W przepisach nie ma takiej możliwości. Ulgi w ramach Karty Dużej Rodziny dotyczą obszaru kultury, rekreacji, czy promocji w niektórych sklepach. Nie stosuje się ich w opłatach stałych - dodała dyrektor.

W Kielcach z Karty Dużej Rodziny korzysta 3 288 rodzin. Mogą ją otrzymać rodzice, którzy wychowują, a od tego roku także ci, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Reklama