Herbata, kawa, czy kakao? Co jest zdrowsze dla serca?

Data publikacji: 14.01.2020 13:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Beata WożakowskaKapłon kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Kielce. 12.02.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Kawa, herbata, czy może kakao? Który z tych popularnych napoi jest dobry dla naszego zdrowia i serca?

O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z profesor Beatą Wożakowską-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Jaki wpływ na nasze zdrowie i serce ma herbata?

Herbata jest zbiornikiem aktywnych biologicznie substancji. Są to głównie flawonoidy, popularnie nazywane antyutleniaczami. Uważa się, że nawet 40 proc. zawartości substancji herbaty to są właśnie flawonoidy, czyli substancje roślinne. Zawierają je także warzywa, owoce, czerwone wino. Flawonoidy mają działanie przeciwmiażdżycowe, bardzo korzystanie wpływają też na śródbłonek. To działanie ochronne, ponieważ śródbłonek chroni przed krzepliwością płytek krwi, ale również ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, detoksykujące, a nawet moczopędne, co z kolei korzystanie wpływa na nerki. Z kolei obawa, że po kilku szklankach, czy filiżankach herbaty wzrośnie nam ciśnienie, nie jest słuszna.    

- Czy kawa ma również korzystne znaczenie dla naszego zdrowia?

Działanie kawy jest zróżnicowane. Ma na to wpływ sposób jej przyrządzania, jak i to jakimi jesteśmy metabolizatorami (czyli czy mamy szybką, czy wolną przemianę materii). W przypadku kawy najważniejsze działanie wykazują alkaloidy, takie jak kofeina, teofilina i teobromina. To są substancje, które działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Po wypiciu kawy występuje mniejsza senność, mniejsze zmęczenie, poprawia się koncentracja i czas reakcji. Ogólnie ujmując, kawa poprawia nasze funkcje mentalne, ale kofeina może również upośledzać jakość snu, skracać ten sen, a u niektórych może powodować problemy z zasypianiem. Kawa działa też na układ krążenia. Jej wypicie może nieco przyspieszać częstość pracy serca, zwiększać siłę skurczu i bardzo chwilowo podwyższać ciśnienie, ale nie jest to na tyle istotne działanie, żeby niekorzystanie wpływało na organizm, czy na układ krążenia. Ponadto kofeina zwiększa insulinowrażliwość przez co ma korzystne działanie na gospodarkę węglowodanową.  

- Czy kakao jest zdrowym napojem?

Kakao to jest taka mieszanka działania korzystnego kawy i herbaty. Zawiera zarówno flawonoidy, jak i teobrominę. Ma działanie pobudzające, aczkolwiek zmniejsza ciśnienie. Ważne jest jakie kakao pijemy. Polecam to nierozpuszczalne, naturalne. Ono zawiera dużą ilość flawonoidów, a małą ilość emulgatorów, czy cukru. Natomiast kakao rozpuszczalne, przygotowywane głównie z myślą o dzieciach jest wzbogacane. Zawiera tłuszcze, emulgatory, oczywiście też o kompleks witamin, ale ono jest dużo bardziej kaloryczne.

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama