Dzieciństwo w latach 60. i 70. na sandomierskiej wystawie

Data publikacji: 14.01.2020 15:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
14.01.2020 Sandomierz. Wystawa zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 4 pt. Nauczyciel też był dzieckiem. Wystawę oglądał Marcin Marzec  burmistrz Sandomierza i Marek Kwitek  poseł PiS

14.01.2020 Sandomierz. Wystawa zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 4 pt. „Nauczyciel też był dzieckiem”. Wystawę oglądał Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Nauczyciel też był dzieckiem” - to tytuł wystawy zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Przedstawia ona dzieciństwo w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Na ekspozycję składają się zdjęcia, na których jest życie codzienne tamtych lat oraz rozrywki i zabawy dziecięce na podwórku np. popularna wśród dziewczynek gra w gumę, gra w berka, zabawy choinkowe w szkołach, różne wydarzenia okolicznościowe, np. chrzest czy komunia święta.

Zgromadzono też dużo przedmiotów z tamtego okresu  m.in. dawne radioodbiorniki, zegary, czasopisma, płyty winylowe, zabawki, w tym lalki i ołowiane żołnierzyki.

Swoje zdjęcia na wystawę przekazał m.in. poseł PiS Marek Kwitek. Pochodzą one z czasów studenckich. Poseł powiedział, że warto przypominać o tamtych latach, bo dla młodych pokoleń jest to już daleka historia, ponadto poznając rzeczywistość PRL dzieci mogą docenić to co mają teraz.

- Mimo, że dla nas były to trudne i siermiężne czasy to była przyjaźń i serdeczność. Nie spędzaliśmy czasu przed komputerem, tylko grało się „w noża” i  inne rzeczy. Ta wystawa to sentymentalna podróż - dodał poseł Marek Kwitek.

Na wystawie są też fotografie władz miasta, w tym  burmistrza Marcina Marca. Przedstawiają go jako małego chłopca podczas wyjazdów na wczasy z rodzicami w rejon Biskupina, Kruszwicy i Lubostronia. Są też zdjęcia ze spotkań ze świętym Mikołajem z liceum i z wycieczek szkolnych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Małgorzata Szuba powiedziała, że celem wystawy jest to, aby dzieci poznały świat, który odszedł już niemal w zapomnienie. Mogą uświadomić sobie w jakich warunkach dorastali ich nauczyciele i inne znane im osoby, czym się interesowały, jak wyglądał ich wolny czas. Wystawa ma charakter interaktywny, co wzmaga jej przekaz.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz zaproszone grupy z innych placówek oświatowych z zainteresowaniem oglądały zdjęcia, przyglądano się poszczególnym osobom próbując je rozpoznać.

Ekspozycji towarzyszą warsztaty plastyczne i quiz polegający na odgadywaniu postaci z kreskówek, które pokazywano w telewizji w latach 60. i 70. Dzieci namalowały też plakaty z wybranymi postaciami tych bajek.

Wystawę można zwiedzać do najbliższego czwartku tj. 16 stycznia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama