W rok tyle dróg, ile wcześniej przez 20 lat

Data publikacji: 15.01.2020 14:38
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.01.2020. Symboliczne otwarcie drogi powiatowej Skrzypiów-Młodzawy Duże

15.01.2020. Symboliczne otwarcie drogi powiatowej Skrzypiów-Młodzawy Duże
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

15 odcinków dróg o łącznej długości ponad 24 kilometrów zostało wyremontowanych w ubiegłym roku w powiecie pińczowskim dzięki rządowym dotacjom. Ich symboliczne oddanie do użytku i poświecenie odbyło się dziś na trasie powiatowej Skrzypiów - Młodzawy Duże.

Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski wylicza, że ponad 11 kilometrów dróg zostało przebudowanych i wyremontowanych z Funduszu Dróg Samorządowych, zaś ponad 12 kilometrów sfinansowały pieniądze z dotacji na usuwanie klęsk skutków żywiołowych. Jak podkreśla starosta, to efekt współpracy samorządów gminnych, powiatowego oraz urzędu wojewódzkiego. Średnia ilość remontowanych dróg na przestrzeni ostatnich 20 lat to 12 km rocznie.

Realizacja wszystkich inwestycji to koszt ponad 6 mln zł. 4 mln zł pochodziły z budżetu państwa, prawie milion dołożyły gminy, a 1,3 mln zł przeznaczył powiat pińczowski.

- Dziękuje za ten dar 4 mln zł. Bez tych pieniędzy nie ma i nie byłoby możliwości, żeby powiat pińczowski zrealizował tak duży zakres zadania - mówi starosta.

Zbigniew Koniusz podkreślił, że każda nowa droga to nowa jakość dla mieszkańców.

- Fundusz dróg samorządowych doskonale wpisuje się w potrzeby lokalne. Mam nadzieję, że jak najczęściej będziemy się spotykać na takich uroczystościach - zaznacza.

Obecnie władze powiatu pińczowskiego złożyły do funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych 18 wniosków dotyczących 20 kilometrów dróg. Z kolei, 7 kilometrów zostanie zmodernizowanych dzięki pomocy Funduszu Dróg Samorządowych.

Reklama