Stare choinki posłużą do produkcji zielonej energii

Data publikacji: 15.01.2020 15:08
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Co zrobić z żywą choinką, która została w domu po Świętach? W Starachowicach i Skarżysku zbierała je firma energetyczna Celsium, która spożytkuje drzewka na zieloną energię.

Żywa choinka to odpad, który trudno sklasyfikować, a utylizacja świątecznych drzewek stanowi problem. Firma energetyczna Celsium, po raz pierwszy w tym roku, zaproponowała mieszkańcom Skarżyska i Starachowic akcję zbierania choinek. Dagmara Nowak-Trochimiuk, rzecznik prasowy Celsium, informuje, że zebrane drzewka zostaną spalone w specjalnym biomasowym piecu, a pozyskana w ten sposób energia posłuży do ogrzewania. Spalanie odbywa się w specjalistycznym kotle, który nie emituje szkodliwych związków do atmosfery.

Kilkaset choinek zebranych dziś w Starachowicach i Skarżysku, a w kolejne dni w Grójcu i Sokółce, posłuży do ogrzania mieszkań w tych miastach.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc firma nie wyklucza, że zostaną ogłoszone kolejne miejsca zbiórki uschłych drzewek. Inicjatywa wpisuje się w proekologiczne akcje prowadzone przez firmę.

Innym przykładem jest zainstalowana instalacja odzyskiwania ciepła z jednej ze starachowickich drukarni. Energia pozyskana w ten sposób pozwalałaby np. na ogrzewanie Starachowickiego Centrum Kultury przez 33 lata.

15.01.2020. Starachowice. Akcja zbierania choinek przez firmę CelsiumFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama