Miliony na dodatkowe zajęcia w szkołach i staże

Data publikacji: 16.01.2020 14:32
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.01.2020. Kielce. Podpisanie umów na wsparcie szkolnictwa zawodowego w regionie. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek woj. świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek woj. świętokrzyskiego

16.01.2020. Kielce. Podpisanie umów na wsparcie szkolnictwa zawodowego w regionie. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek woj. świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek woj. świętokrzyskiego
Kielce / Fot. Urzad Marszałkowski Województwa świętokrzyskiego

Ponad 2 tys. uczniów szkół zawodowych z regionu skorzysta z dodatkowych szkoleń i zajęć, a ponad tysiąc osób odbędzie staże u przyszłych pracodawców. W urzędzie marszałkowskim w Kielcach podpisano umowy na wsparcie szkolnictwa zawodowego w regionie.

W sumie z funduszy unijnych dofinansowano 9 projektów na kwotę blisko 14 mln zł. - Dzięki nim uda się wykształcić potrzebnych w całym województwie fachowców - podkreślała wicemarszałek Renata Janik.

- Brakuje pracowników w budownictwie, szeroko rozumianej gastronomii, logistyce, ale też techników odnawialnych źródeł energii. Jak wiemy, Polska jest w czołówce krajów, gdzie odnotowuje się duży przyrost mocy z instalacji fotowoltaicznych. Widzimy w tych kierunkach ogromną szansę dla młodych ludzi - zaznacza.

W ramach dotacji uda się także sfinansować doposażenie szkolnych pracowni w nowoczesny sprzęt oraz dokształcić nauczycieli.

Największą dotację o wysokości 4 mln zł otrzymał Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach. - Będziemy przez dwa lata organizować kursy i szkolenia dla około 900 uczniów - mówi Dariusz Wójcik, dyrektor placówki.

- Jednym z ciekawszych szkoleń, jakie zaproponujemy uczniom jest „operator drona” w dwóch wariantach, zarówno dla tych, którzy chcą obsługiwać tradycyjne urządzenia, jak i dla zainteresowanych niewidocznymi dronami - przybliża dyrektor.

Dodatkowo uczniowie odbędą płatne staże w wakacje, uda się też wyposażyć pracownie informatyczne, językowe, a nawet wyremontować łazienki.

Grzegorz Orawiec, prezes Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu realizuje projekt o wartości ponad 2 mln zł razem z zespołem szkół w Mokoszynie oraz w Sichowie Dużym. Dotyczy on jednej ze specjalizacji regionu, czyli przetwórstwa spożywczego.

- Chcemy, żeby uczniowie nabierali jak najwięcej praktycznych umiejętności, by zapoznali się ze swoimi przyszłymi pracodawcami, czyli lokalnymi przedsiębiorcami - mówi.

Projekty będą realizowane także w Starachowicach, Sandomierzu, Końskich, Stąporkowie, Staszowie, Połańcu, a także w Chrobrzu w powiecie pińczowskim. W Kielcach poza „Mechanikiem” projekt będzie realizowany także przez Zespół Szkół Elektrycznych.

16.01.2020. Kielce. Podpisanie umów na wsparcie szkolnictwa zawodowego w regionieKielce / Fot. Urzad Marszałkowski Województwa świętokrzyskiego

Reklama