Nowe eksponaty w sandomierskim muzeum

Data publikacji: 16.01.2020 15:03
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Monety wchodzące w skład tzw. skarbu z Janikowa

Monety wchodzące w skład tzw. skarbu z Janikowa
Sandomierz. 26.08.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

2019 rok był dobry dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - podsumowuje dyrektor instytucji Dominik Płaza.

Placówka pozyskała wiele ciekawych eksponatów, dzięki czemu wzbogaciły się zbiory czterech działów: archeologicznego, sztuki, historii i etnografii. Większość z nich przekazali darczyńcy - poinformował Dominik Płaza.

Wśród nabytków jest m.in. skarb z Janikowa, podarowany przez grupę poszukiwaczy działającą przy Stowarzyszeniu „Szansa”. Składa się na niego ponad 180 monet, głównie srebrnych. Najmłodsza pochodzi z 1582 roku, a najstarsza z 1664 roku.

Skarb z Janikowa koło Ożarowa został wykopany w miejscu, gdzie kiedyś istniała karczma lub zajazd. W skład tej kolekcji wchodzą też monety inflanckie, pruskie i śląskie. Ponadto do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w minionym roku trafiła moneta rzymska z I wieku naszej ery i dwa denary Bolesława Krzywoustego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało także zabytkowego meble przekazane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Były one używane w polskich placówkach dyplomatycznych w różnych krajach Europy i świata.

Jak dodaje dyrektor, w minionym roku dokonano też pewnych zakupów dla wzbogacenia zbiorów.  Kupiono m.in. obraz przedstawiający dwór w Wilczycach w powiecie sandomierskim, wystawiony na aukcję za 800 zł. Udało się uzyskać anonimowego sponsora, który wsparł muzeum częścią kwoty, dzięki czemu zakup był możliwy.

Obecnie sandomierskie muzeum przygotowuje wystawę o ubiegłorocznych nabytkach. Jej wernisaż odbędzie się 24 stycznia. Honorowy patronat objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Ministerstwo od 1 stycznia tego roku jest organem współfinansującym sandomierskie muzeum.

Podobne wiadomości
Reklama