Bilety będą droższe. Radni zgodzili się na podwyżkę cen

Data publikacji: 16.01.2020 15:12 / Data aktualizacji: 16.01.2020 16:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 16.01.2020. Sesja rady miasta

Kielce. 16.01.2020. Sesja rady miasta
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Będzie podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Kielcach. Za ich wprowadzeniem podczas dzisiejszej sesji rady miasta opowiedziało się 13 radnych, przy pięciu głosach przeciw i trzech wstrzymujących się. Z kolei trzech radnych mimo obecności na sali nie oddało głosu.

Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, uzasadniając projekt podwyżki stwierdziła, że jest ona konieczna z uwagi na cięcia w budżecie na komunikację w 2020 roku.

- Ten budżet jest mniejszy o 3 miliony złotych, jeżeli chodzi o realizację przewozów. Dlatego brak podwyżki cen biletów skutkowałby ograniczeniem połączeń nawet o pół miliona kilometrów w skali roku. Zmniejszyłaby się także częstotliwość kursowania niektórych linii - mówiła.

Zdaniem Anny Kibortt, przewodniczącej klubu Projekt Wspólne Kielce, która zagłosowała za przyjęciem podwyżek, ich brak spowodowałby znaczące zmniejszenie liczby wozokilometrów, co drastycznie wpłynęłoby na atrakcyjność komunikacji publicznej w Kielcach.

- Jak widzimy po zmianach przeprowadzonych w 2019 roku liczba pasażerów pierwszy raz od wielu lat wyraźnie wzrosła. Nie podnosząc cen i pogarszając jakość usług moglibyśmy się spodziewać regresu w liczbie pasażerów komunikacji publicznej - dodaje.

Przeciwny podwyżce cen biletów był między innymi Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości. Zwracał uwagę na to, że to kolejna podwyżka, którą w ostatnim czasie zafundował mieszkańcom prezydent Kielc.

- Jestem przeciwny podwyżkom między innymi dlatego, że proces remarszrutyzacji nad którym cały czas pracuje ZTM nie jest jeszcze zakończony, a miał on przynieść wymierne korzyści i oszczędności. Dlatego nie należy podnosić opłat za komunikację miejską nie mając konkretnej oferty dla mieszkańców - mówił.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od marca cena biletu jednorazowego wzrośnie z 3 zł do 3,40 zł za bilet normalny. Bilet jednorazowy będzie ważny przez 40 minut umożliwiając wielokrotne przesiadanie się pomiędzy liniami. Cena biletu jednogodzinnego wzrośnie z 3,20 zł do 3,60 zł, bilet dobowy z 10 do 11 złotych. Bilet 90-dniowy podrożeje z 222 zł do 240 zł. Natomiast w przypadku ulgowych biletów okresowych cena ze 111 zł wzrośnie do 120 zł. Podwyżka cen biletów wejdzie w życie od 1 marca.

Tagi do tego wpisu
Reklama