Trzydniowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Data publikacji: 17.01.2020 07:17
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś w Szydłowcu rozpoczną się trzydniowe obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. O godzinie 15.00 uczestnicy złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego, po czym przejdą do miejscowego kościoła, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji powstańców i Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbędą w szydłowieckim zamku.

Drugi dzień, sobota rozpocznie msza w kościele w Suchedniowie. Po niej wyruszy Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

- Oprócz organizacji strzeleckich z całego kraju, harcerzy i młodzieży szkolnej w wydarzeniu uczestniczyć będą również żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - informuje Daniel Woś, komendant marszu.  

Żołnierze odczytają Apel Pamięci i oddadzą salwę honorową. Jeden z pododdziałów przejdzie też cała trasę.

Po drodze uczestnicy zatrzymają się w Michniowie, gdzie złożą kwiaty przed mogiłą pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi, po czym przejdą do Wzdołu Rządowego, tam odbędzie się spotkanie opłatkowe. Marsz zakończy się na Rynku w Bodzentynie.

- W uroczystościach weźmie udział szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który m.in. wręczy odznaczenia osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o powstańcach styczniowych - dodaje Daniel Woś.  

Będą to medale Pro Patria i Pro Bono oraz srebrne i złote odznaki uczestnika marszu   wymienia. 

Na Rynku odbędzie się również Apel Poległych, a salwę honorową odda oddział Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci.

Niedziela, to ostatni dzień obchodów. Rozpoczną się przy pomniku generała Mariana Langiewicza w Wąchocku, gdzie odbędą się uroczystości państwowe. Weźmie w nich udział m.in. Jan Józef Kasprzyk, wojewoda świętokrzyski, parlamentarzyści i zaproszeni goście. Trzydniowe uroczystości zakończy msza w Opactwie Cystersów.

Reklama