Kanalizacja o połowę mniejsza, bo brakuje pieniędzy

Data publikacji: 17.01.2020 15:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Okół, w gminie Bałtów

Na zdjęciu: Okół, w gminie Bałtów
Okół. 11.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Gmina Bałtów rezygnuje z budowy połowy sieci kanalizacyjnej, której budowa była planowana na ten rok we wsi Okół. Jak informowaliśmy, samorząd dostał częściowo bezzwrotną pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wysokości 8,7 mln zł. Po spłaceniu połowy pożyczki, pozostała część miała być umorzona.

Kanalizacja miała pojawić się w całej wsi Okół. Jak wyjaśnia wójt Hubert Żądło, zadanie zostało wpisane do wieloletniej prognozy finansowej. - Regionalna Izba Obrachunkowa, ze względu na zadłużenie gminy nie przyjęła wieloletniej prognozy finansowej. Jej zdaniem było duże zagrożenie co do spłaty zobowiązań zaciągniętych przez gminę – informuje wójt Hubert Żądło.

Włodarz Bałtowa zapewnia, że nie rezygnuje w stu procentach z pożyczki. Chce skorzystać z połowy kwoty. Projektant przekształca gotowy już projekt na dwa etapy.

– Rozbijemy kanalizację na dwa etapy. W pierwszym etapie wykonamy instalację w miejscowości Okół II, dlatego że jest pierwszy pod względem technologicznego przyłączenia do sieci – informuje wójt.

Wieś Okół I także ma doczekać się kanalizacji, jednak dopiero po wykonaniu pierwszego etapu, który zakończy się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Łącznie cały Okół zamieszkuje prawie 800 osób, w 182 gospodarstwach domowych. Cała sieć kanalizacyjna będzie miała 27 kilometrów.

Podobne wiadomości
Reklama