Rozpoczęły się 3-dniowe uroczystości 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Data publikacji: 17.01.2020 17:42
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.01.2020. Szydłowiec. Początek centralnych obchodów 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

17.01.2020. Szydłowiec. Początek centralnych obchodów 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Szydłowcu w województwie mazowieckim rozpoczęły się centralne obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Trwające trzy dni uroczystości obejmą głównie jednak region świętokrzyski.

Daniel Woś, komendant 27. Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, nawiązując do inauguracji uroczystości w Szydłowcu, przypomniał, że było to ważne miejsce na powstańczych mapach.

- Pierwsze walki rozpoczynające wybuch powstania odbywały się właśnie w Szydłowcu. Tu działał generał Marian Langiewicz - mówił komendant Daniel Woś.

- Stąd wycofał się do Wąchocka, tu do niego dołączyły się oddziały walczące w Suchedniowie - dodał.

Piątkowe obchody rozpoczęły się zbiórką na Rynku w Szydłowcu. Wśród uczestników były poczty sztandarowe szkół i organizacji, harcerze, strzelcy, samorządowcy oraz wielu mieszkańców miasta. Na początku złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, która umieszczona jest na głównej ścianie ratusza. Później odprawiona została msza w intencji poległych, a po niej uczestnicy odwiedzili kolejno miejsca związane z bohaterami powstania. To tablica upamiętniająca księdza Malanowicza, groby na cmentarzu parafialnym i kapliczka na rogu ulic Kąpielowej i Narutowicza. Na zakończenie w szydłowieckim zamku odbyła się część artystyczna poświęcona wydarzeniom sprzed ponad półtora wieku.

Tadeusz Kuszewski z Suchedniowa w uroczystościach wystąpił w stroju powstańca styczniowego. Miał także oryginalny karabin z 1850 roku. Udział w uroczystościach traktuje jako obowiązek patriotyczny, ale także okazję do spotkania osób o podobnych poglądach. W ubraniach stylizowanych na XIX-wieczne byli także członkowie bractwa kurkowego, a strzelcy wystąpili w pełnej gali mundurowej.

W sobotę po porannej mszy świętej w Suchedniowie o godzinie 7.30 w asyście kompanii honorowej wystawionej przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Bodzentyńską przed „Krzyż Przedpowstańczy”. Po apelu pamięci i salwie honorowej piechurzy wyruszą w 16-kilometrową trasę 27. Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych do Bodzentyna.

Niedzielna część obchodów rozpocznie się w Wąchocku od zwiedzania muzeum „Walk narodowowyzwoleńczych” w opactwie cystersów oraz złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz pomnikiem gen. Mariana Langiewicza. Uroczystości zakończy uroczysta msza święta.

Reklama