Obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbędą się dziś w Mircu

Data publikacji: 18.01.2020 07:15
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Suchedniów. 19.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

O godzinie 18.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej, uczniowie przedstawią program artystyczny, a prelekcję „Powstanie styczniowe w Mircu i okolicach” wygłosi doktor Krzysztof Gębura z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Będzie można obejrzeć kolekcję broni z Regionalnego Muzeum Historii Oręża, którą zaprezentuje mgr Grzegorz Bernaciak. Ogłoszone zostaną również wyniki zawodów strzeleckich. Najlepsi otrzymają nagrody.

Około 19.30 planowane jest zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości w Mircu, przed tablicą pamiątkową obok Dworku Modrzewiowego i na cmentarzu parafialnym w Mircu.

Przy kościele parafialnym w Mircu znajduje się krzyż, który jest pamiątką wydarzeń z 1863 roku. Wójt Mirosław Seweryn przypomina, że został on ufundowany przez Jadwigę Prendowską. Z roku na rok coraz bardziej niszczeje. W planach jest odnowienie i przeniesienie go do kościoła. Na jego miejscu zostanie postawiona replika. Obecnie trwają prace konserwatorskie przy krzyżu. Jego uroczyste przeniesienie przełożono na późniejszy termin.

Reklama