Zawichost włącza się w obchody rocznicy powstania styczniowego

Data publikacji: 19.01.2020 10:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości ku czci powstańców styczniowych

Uroczystości ku czci powstańców styczniowych
Zawichost. 22.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Zawichoście odbędą się dzisiaj obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jak powiedziała burmistrz Katarzyna Kondziołka, miasto miało swoją rolę w tym zrywie narodowym.

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku grupa powstańców pod wodzą ówczesnego burmistrza Leona Wilskiego przejęła i rozbroiła garnizon rosyjski, który stacjonował w miasteczku. Zawichost w rękach powstańców pozostał do 8 lutego 1863 roku.

Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej za Ojczyznę i uczestników powstania, która odbędzie się o godzinie 16.00 w kościele parafialnym. Po niej zaplanowano część patriotyczną przy pamiątkowych tablicach znajdujących się na placu przy świątyni. Oprawę wojskową zapewni 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny.

Jedna z tablic upamiętnia 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a druga braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich, mieszkańców Zawichostu, którzy brali udział w powstaniu. Przy tablicach  i na grobie braci Nurowskich zostaną złożone wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy przejdą do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie o godzinie 19.00 rozpocznie się prelekcja posła Marka Kwitka pt. „Zawichost w Powstaniu Styczniowym”.

Na zakończenie z programem wokalno- tanecznym wystąpią uczestnicy sekcji artystycznych działających w domu kultury.

Reklama