Przestępcy chorzy psychicznie będą izolowani

Data publikacji: 20.01.2020 11:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
Morawica. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pierwszy w regionie oddział psychiatrii sądowej powstanie w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. Będą tam przebywały osoby, które po popełnieniu przestępstwa nie zostały skazane na więzienie, a skierowane na leczenie psychiatryczne w formie zamkniętej.

Jak informuje Beata Matulińska, dyrektor szpitala w Morawicy, teraz takie osoby nie są izolowane, przebywają w salach z innymi pacjentami.

- Obecnie na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym mamy 30 łóżek, a pacjentów, którzy zostali skierowani na leczenie po dokonaniu przestępstwa jest 34. Kolejne 3 osoby uzyskały już nakazy sądowe umieszczenia ich w naszej placówce i czekają w kolejce. Natomiast 6 kolejnych osób czeka na postępowanie sądowe, którego efektem będzie decyzja o umieszczeniu ich na naszym oddziale - mówi Beata Matulińska.

Jak dodaje, oddział jest już przygotowany, ale szpital poszukuje jeszcze specjalistów terapii uzależnień i pielęgniarek, które będą pracować na tym oddziale. Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że NFZ jest przygotowany do ogłoszenia konkursu na uruchomienie oddziału psychiatrii sądowej.

- Mamy w budżecie na ten rok zaplanowane środki finansowe na ten oddział. Oczywiście jego uruchomienie poprzedzi ogłoszenie przez fundusz konkursu na ten rodzaj świadczeń. Konkurs ogłosimy zaraz po tym, jak szpital w Morawicy dopełni wszelkich formalności. Myślę, że stanie się to na początku lutego i oddział psychiatrii sądowej mógłby zacząć funkcjonować już od marca - dodała Beata Szczepanek.

Koszt finansowania 50. łóżek na oddziale psychiatrii sądowej w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy to w skali roku około 4,3 mln zł.

Reklama