Od dzisiaj wejdź w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego

Data publikacji: 20.01.2020 14:38 / Data aktualizacji: 22.01.2020 09:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdzisław Beksiński, Krajobraz Cmentarny I ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Zdzisław Beksiński, Krajobraz Cmentarny I ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
Fot. Muzeum Narodowe Kielce

Zdzisław Beksiński z wykształcenia architekt, z wyboru fotograf, grafik, malarz. Jego twórczość niezmiennie zachwyca i pasjonuje nie tylko krytyków sztuki, ale też zwykłych odbiorców. Od dzisiaj miłośnicy jego prac, odwiedzając Muzeum Narodowe - Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, będą mogli wręcz wejść w świat obrazów tego artysty.

Na zanurzenie się w twórczość Zdzisława Beksińskiego pozwoli nowoczesna technologia, która jak mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, w pewien sposób jest spełnieniem marzeń artysty.

- Zdzisław Beksiński w latach 90. XX wieku, mówiąc o przyszłości marzył o możliwości założenia specjalnych rękawic i hełmu z okularami, rzeźbieniu w wirtualnej glinie i zapisywaniu informacji w wirtualnej rzeczywistości - wyjaśnia.

Po niemal 30 latach Fundacja Beksiński, przy pomocy zaawansowanej technologii, stworzyła wirtualny spacer po świecie wyobraźni twórcy. Jak wyjaśnia Urszula Kinder, aby wejść w tę rzeczywistość, trzeba założyć specjalne okulary oraz słuchawki. Pokaz trwa sześć minut.

- Są to prace Zdzisława Beksińskiego z lat 70. XX wieku, okresu fantastycznego malarstwa tego twórcy. Jest to podróż przez obrazy w ich niezwykłej atmosferze, której towarzyszy nastrojowa muzyka, pogłębiająca wrażenia - dodaje Urszula Kinder.

Interpretacje obrazów malarza w czasie pokazu, nie tylko odwzorowują pełne niepokoju, surrealistyczne światy znane z dzieł artysty, ale również ożywiają je, sprawiając, że reagują na obecność zwiedzającego.

Pokaz wirtualnej rzeczywistości prac Zdzisława Beksińskiego jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Strach”, którą można oglądać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pokaz będzie dostępny dla zwiedzających od dziś (środa 22 stycznia) do końca lutego 2020 roku. Koszt samego pokazu wynosi 10 zł. Natomiast bilet wstępu na wystawę „Strach”, połączoną z pokazem to 25 zł - normalny i 20 zł - ulgowy. Osoby niepełnoletnie muszą być w towarzystwie rodziców lub opiekunów.

Zdzisław Beksiński - inżynier architekt z wykształcenia, z wyboru malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową. Urodzony 24 lutego 2019 roku w Sanoku, zginął 21 lutego 2005 roku zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie. W jego obrazach dominowały wizje, przypominające senne obrazy. Jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców XX wieku. Był pasjonatem komputerów. Eksperymentował i tworzył wykorzystując nowe technologie. Jego pracownia była wyposażona w system nagłaśniający muzykę, której Beksiński lubi bardzo głośno słuchać. Prawie zawsze tworzył przy muzyce.

Reklama