Po chodniku i pasach do celu. Szokujące zachowanie kierowców [FILM]

Data publikacji: 20.01.2020 16:58
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.01.2020. Kielce. Skrzyżowanie ulic Radiowej i Tysiąclecia Państwa Polskiego. Przejście dla pieszych drogą na... parking

20.01.2020. Kielce. Skrzyżowanie ulic Radiowej i Tysiąclecia Państwa Polskiego. Przejście dla pieszych drogą na... parking
Fot. Radio Kielce

Stwarzają zagrożenie dla życia pieszych i popełniają szereg wykroczeń. Mowa o kierowcach, którzy parkują bezpośrednio przed budynkiem Najwyższej Izby Kontroli na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kielcach. Dojeżdżają tam, łamiąc kilka punktów kodeksu drogowego i całkowicie zapominając o zdrowym rozsądku, jeżdżąc po chodniku i przejściach dla pieszych.

Komisarz Artur Putowski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach po obejrzeniu niespełna minutowego filmu prezentującego zachowania kierowców stwierdza, że popełniają oni co najmniej trzy wykroczenia. To jazda wzdłuż chodnika, ścieżki rowerowej i przejścia dla pieszych.

- Na przykład widać, że pieszy próbuje przejść przez przejście na zielonym świetle, ale tuż przed nim, po chodniku przejeżdża samochód. Działanie kierowcy jest niebezpieczne - twierdzi policjant. 

Artur Putowski dodaje, że do tej pory dyżurni nie otrzymywali zgłoszeń dotyczących tego zagrożenia. W 2020 roku pojawiły się natomiast trzy zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpiecznego, jednak nie zostały one potwierdzone. Funkcjonariusz przypomina, że za stworzenie takiego zagrożenia grozi mandat karny w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych.

- Od teraz będziemy wysyłać tam patrole - zapewnia. 

Renata Gruszczyńska, komendant kieleckiej straży miejskiej przyznaje, że do reprezentowanej przez nią instytucji wpłynęły zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania pojazdów przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Sprawą zajęli się strażnicy, którzy ustalili, że chodnik, na którym parkują pojazdy, należy do Skarbu Państwa, a zarządza nim kilka instytucji, które mają tam siedziby.

- Samochody, które parkują na chodniku, de facto przepisów nie łamią. Największy problem jest w tym, że jeżeli ktoś wjeżdża w to miejsce, robi to w sposób skrajnie niewłaściwy i niebezpieczny - mówi.

Jak dodaje komendant, pierwszy sygnał wpłynął do funkcjonariuszy w grudniu 2019 roku, gdy prawdopodobnie pojawił się problem. Strażnicy ustalili, że w tym czasie na parkingu, który był za budynkiem, doszło do zmian organizacyjnych. Pracownicy dostali informacje, żeby parkować w sposób równoległy, co zmniejszyło powierzchnie parkowania o 60 proc. Było to podyktowane przepisami przeciwpożarowymi.

Kolejne zgłoszenie było 17 stycznia 2020 roku.

- Podczas interwencji zostały zarejestrowane pojazdy, które wjeżdżały przez przejście dla pieszych. To zostanie przekazane policji, która z pewnością wyciągnie konsekwencje. Strażnicy nie mają do tego uprawnień - dodaje komendant.

Kierowcy wjeżdżają na parking od strony al. Tysiąclecia Państwa Polskiego i ul. Radiowej. Fizycznie nie mogą tego zrobić od ulicy Lotniczej, ponieważ są ustawione słupki. Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD Kielce wyjaśnia, że zostały one zainstalowane kilka lat temu.

- Z filmu wynika jednoznacznie i wprost, że przepisy ruchu drogowego są łamane. Postaramy się niezwłocznie zareagować i sporządzimy stosowny projekt organizacji ruchu - zapewnia rzecznik.

W związku z tym niewykluczone, że wkrótce przy przejściach na al. Tysiąclecia ul. i Radiowej pojawią się barierki, które uniemożliwią kierowcom wjazd na chodnik.

Reklama