Będzie spis ludności. Na początek urzędnicy przepytają mieszkańców Wąchocka

Data publikacji: 20.01.2020 20:06
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wąchock

Wąchock
Fot. google.pl/maps

W przyszłym roku wszyscy Polacy wezmą udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Próbę generalną w województwie świętokrzyskim, którą zaplanowano na ten rok, odbędą mieszkańcy Wąchocka.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. Kolejna jego edycja odbędzie się za rok. Spis zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca.

- Mamy obowiązek zapytać wszystkich mieszkańców Polski o pewne cechy, które są istotne dla podejmowania decyzji na poziomie polityki publicznej, zarówno regionalnej, ogólnopolskiej, jak i europejskiej - mówi Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Dodaje, że w spisie zostaną zbadane zasoby mieszkaniowe Polaków, czyli to, ile posiadamy budynków, mieszkań. Nie zabraknie pytań o infrastrukturę mieszkaniową, czyli między innymi liczbę pomieszczeń w budynkach czy różnego rodzaju przyłącza.

W kwietniu bieżącego roku próba generalna spisu odbędzie się w każdym województwie. W Świętokrzyskiem do badania wybrano gminę Wąchock.

- Wypróbujemy wszystkie metody, jakie zaplanowaliśmy do zbierania informacji - przybliża Agnieszka Piotrowska-Piątek.

- Na samym początku będzie możliwość samospisu przez Internet. W przypadku osób, które mają trudności z dostępem do komputera i Internetu wyznaczymy miejsca, gdzie będzie można uzupełnić ankietę. Przewidujemy także obsługę telefoniczną, a w przypadku, gdy te metody zawiodą, gospodarstwa odwiedzi rachmistrz terenowy - wyjaśnia.

Spis jest obowiązkowy. Dane uzyskane w nim posłużą między innymi do kreowania polityki Unii Europejskiej.

Reklama