Powstańcy styczniowi spotkali się z młodzieżą

Data publikacji: 22.01.2020 14:25
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.01.2020. Starachowice. Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 9 poświęcone powstaniu styczniowemu prowadzone przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT Oddział Powstańczy 1863

22.01.2020. Starachowice. Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 9 poświęcone powstaniu styczniowemu prowadzone przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT Oddział Powstańczy 1863
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Zamiast wykładów, namiastka powstania styczniowego. Tak będą wyglądały lekcje historii w starachowickich i skarżyskich szkołach. Stowarzyszenie GROT Oddział Powstańczy 1863 chce pokazać uczniom, jak przebiegał zryw Polaków w 1863 roku.

Dzieci mogą zobaczyć elementy uzbrojenia i wyposażenia powstańców. Rekonstruktorzy występują w strojach z epoki, pokazują też przedmioty, które służyły żołnierzom w XIX wieku.

Mariusz Chmiel, prezes stowarzyszenia mówi, że żywe lekcje pomagają łatwiej zapamiętać informacje historyczne. W Szkole Podstawowej numer 9 w Starachowicach prezentował między innymi powstańczy sztandar. Grupa dysponuje chorągwią zawierającą najważniejsze symbole powstania styczniowego.

Rekonstruktorzy pokazywali też noszoną na czapkach kokardę narodową. Ma ona odwrócone barwy, w stosunku do używanych dzisiaj. W środku jest kolor czerwony, a na zewnątrz biały. Czasem dodawany był również niebieski, jako symbol rewolucji francuskiej. Zdaniem rekonstruktorów takie szczegóły są „hakami pamięci”, na których zawieszają się informacje o datach i nazwiskach przywódców powstania.

Wśród uczniów widać było duże zainteresowanie eksponatami. Szczególne bronią, tym bardziej, że rekonstruktorzy mieli karabiny czarnoprochowe. Dziewczęta zwracały natomiast uwagę na strój i elementy kuchni powstańczej.

Spotkanie to początek obchodów w Starachowicach, na piątek zaplanowany jest złaz turystyczny na polanę Karola Kality „Rębajły” w Lipiu. Oddział GROT również tam będzie, na miejscu rozbije obozowisko powstańcze.

Reklama