Czy Pawłów dostanie wsparcie unijne na modernizację infrastruktury sportowej?

Data publikacji: 23.01.2020 14:51
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pawłów. Wizualizacja nowego boiska trawiastego

Pawłów. Wizualizacja nowego boiska trawiastego
Fot. UG Pawłów

Gmina Pawłów czeka na decyzję w sprawie dofinansowania unijnego na rewitalizację. Projekt znalazł się na liście rezerwowej, a w większości obejmuje infrastrukturę sportową. Pomysł rewitalizacji nakierowanej na aktywność fizyczną narodził się już kilka lat temu.

Wójt Marek Wojtas informuje, że w poprzednich kadencjach gmina wykupiła cztery i pół hektara gruntu w centrum Pawłowa, dostosowała też plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb budownictwa sportowego. Obecnie są gotowe wszystkie projekty i pozwolenia na budowę, a część zadań już została zrealizowana.

W 2018 roku została postawiona hala sportowa w Pawłowie za około 8,5 mln zł przy dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 3 mln zł. W ramach tej inwestycji powstała także droga prowadząca do kolejnych obiektów sportowych, znajdujących się w głębi działki.

W ubiegłym roku powstało pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o wymiarach 105x68 metrów z naturalną nawierzchnią. W kolejnych etapach rewitalizacji będą dobudowywane trybuny i zaplecze sportowe. W planie jest wybudowanie boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią, boiska z nawierzchnią tartanową do koszykówki oraz dwóch do piłki plażowej, siatkówki i kortu tenisowego. W odległej perspektywie jest także basen. W projekt jest włączona także droga równoległa do zrealizowanego odcinka, która będzie się łączyła z droga wojewódzką.

Wójt Marek Wojtas zaznaczył, że inwestycje w sport to sposób na wychowywanie i integrowanie młodzieży i całego środowiska gminnego. Obecnie na terenie Pawłowa działa KS Arka, który daje możliwość spędzania wolnego czasu. Gra w klasie A, ale nie ma odpowiedniego zaplecza. To jednak nie przeszkadza młodym sportowcom na rozwijanie skrzydeł. Wychowankiem Arki jest Radosław Majecki, pierwszy bramkarz Legii Warszawa.

Poza tym projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego. Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie z RPO wspólnie z województwem będzie wykonany chodnik od ronda do zakrętu w Pawłowie. To odcinek około kilometra.

Cały projekt oszacowany jest na 5,2 mln zł, Pawłów ubiega się o dofinansowanie o ponad 4 mln zł. Gmina czeka na decyzję urzędu marszałkowskiego. Jeżeli projekt rewitalizacyjny zostanie odrzucony, inwestycję również powstaną, ale później, zgodnie z możliwościami finansowymi gminy. Decyzję poznamy około kwietnia.

Reklama