Prawnicy wojewody czekają na zarządzenie prezydenta w sprawie różnych cen śmieci

Data publikacji: 23.01.2020 19:03
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 05.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prawnicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego czekają na publikację zarządzenia prezydenta Bogdana Wenty w sprawie zróżnicowania stawek za odbiór odpadów z terenu Kielc i gmin powiatu kieleckiego.

Dokument najprawdopodobniej zostanie podpisany przez prezydenta w przyszłym tygodniu. O sprawdzenie zasadności takiego rozwiązania apelowali do wojewody włodarze gmin z powiatu kieleckiego.

Przypomnijmy, podczas ostatniej sesji kieleckiej rady miasta, radni pozytywnie zaopiniowali projekt wprowadzający ulgi za śmieci wywożone z miasta, przez co mieszkańcy ościennych gmin mogą zapłacić za odbiór odpadów więcej niż kielczanie.

Decyzja radnych w tej sprawie nie była jednomyślna, ponieważ jedynie 8 osób poparło uchwałę, natomiast aż 12 wstrzymało się od głosu.

Zapowiedzi wprowadzenia różnych stawek cen za odbiór śmieci oburzyło wójtów i burmistrzów z powiatu kieleckiego, którzy apelowali m.in. do wojewody i władz miasta o ujednolicenie opłat i sprawdzenie zgodności z prawem wprowadzenia różnych cen za odbiór odpadów. Jak poinformował Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, nim zarządzenie w sprawie zróżnicowania stawek za odbiór odpadów trafi na biurko prezydenta, zostanie przeanalizowane przez miejskich prawników.

Podwyżki opłat za odbiór śmieci w Promniku są planowane od lutego. Do tej pory firmy dostarczające śmieci płaciły 248 zł za pozostawioną tonę, teraz stawka będzie wynosiła 418 zł. Mniej będą płacić Kielce. Dla stolicy województwa stawka wyniesie 355 zł.

Reklama