Radny Stępniewski krytykuje konkursy u Wenty

Data publikacji: 24.01.2020 17:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Marcin Stępniewski - kielecki radny

Kielce. Marcin Stępniewski - kielecki radny
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Obsadzanie większości stanowisk kierowniczych w Urzędzie Miasta Kielce, jak i instytucjach podległych bez trybu konkursowego, jest bardzo zastanawiające - twierdzi kielecki radny Marcin Stępniewski.

Radny Prawa i Sprawiedliwości złożył interpelację w sprawie wszystkich funkcji kierowniczych, zarówno w ratuszu, jak i jednostkach podległych, od początku kadencji prezydenta Wenty. 

Jak informuje Marcin Stępniewski - z odpowiedzi na jego interpelację wynika, że ponad połowa stanowisk w urzędzie została obsadzona bez przeprowadzenia konkursów.

- Sumując wszystkie instytucje miejskie podległe ratuszowi, na 33 stanowiska kierownicze, które były obsadzone od początku kadencji Bogdana Wenty, 17 z nich zostało obsadzone w trybie bezkonkursowym. Pojawia się pytanie: z jakiego klucza prezydent Bogdan Wenta wybiera kandydatów do kierowania ważnymi jednostkami w mieście? - podkreśla.

Zdaniem Marcina Stępniewskiego doskonałym przykładem braku transparentności w postępowaniach konkursowych ekipy prezydenta Bogdana Wenty jest sytuacja powołania pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

- Mimo że doszło do konkursu na zarządzającego placówką oraz faktu, że wystartował w nim były dyrektor Maciej Obara, który zdobył najwyższą liczbę punktów ze wszystkich uczestników. Jednak w ocenie komisji konkursowej nie był odpowiednim kandydatem, mimo swojego wieloletniego zarządzania muzeum. Dlatego nawet jeśli konkursy są realizowane, to ich przebieg jest co najmniej zastanawiający - dodaje radny.

Odmiennego zdania jest sekretarz miasta Szczepan Skorupski, który twierdzi, że zarzuty dotyczące liczby konkursów przeprowadzonych w trakcie kadencji prezydenta Wenty nie są zasadne.

- W samym urzędzie miasta na dziesięć stanowisk kierowniczych odbyło się sześć konkursów. Natomiast trzy osoby zostały przeniesione z innych jednostek samorządowych na podstawie umowy porozumienia. Natomiast jedno stanowisko kierownicze zostało obsadzone na drodze awansu zewnętrznego w Wydziale Edukacji Kultury i Sportu - dodaje.

Szczepan Skorupski chwali się także przeprowadzeniem konkursów na dyrektorów szesnastu placówek oświatowych podległych miastu, co jest jednak wymogiem ustawowym dla samorządu.

Zlecanie organizacji konkursów wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym było jednym z głównych punktów programowych w kampanii wyborczej prezydenta Bogdana Wenty. Prezydent zapowiadał także zmniejszenie liczby urzędników w kieleckim magistracie, tymczasem ich liczba systematycznie rośnie. Obecnie w ratuszu zatrudnionych jest 611 osób, o 11 więcej niż przed rokiem.

Reklama