Poczuj ciepło bez smogu. Wymiana pieców ze wsparciem finansowym

Data publikacji: 25.01.2020 13:21
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc mogą ponownie ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. W zeszłym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 300 tys. zł. W tym roku kwotę zwiększono do 2 mln zł.

Dofinansowanie może wynieść do 8 tys. zł w przypadku podłączenia ogrzewania gazowego, elektrycznego lub pompy ciepła. W budynkach wielorodzinnych za podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej dopłata może wynieść nawet do 40 tys. zł.

Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, w lutym miasto zorganizuje cykl spotkań, podczas których urzędnicy szczegółowo wyjaśnią zasady funkcjonowania programu. 

- Spotkania odbędą się w różnych częściach miasta, po to, aby jak najwięcej mieszkańców wzięło w nich udział. Pracownicy ratusza wyjaśnią wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim powiedzą, w jaki sposób należy złożyć wniosek o udzielenie dotacji. Przy okazji przedstawimy zalety przyjaznych środowisku systemów ogrzewania - mówi.

Sceptyczny co do pomysłu ratusza na dofinansowanie wymiany starych pieców jest Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jego zdaniem, funkcjonujący od roku program „Czyste powietrze” daje możliwość refundacji aż 90 proc. kosztów wymiany pieców.

- Moim zdaniem miasto powinno dofinansować brakujące 10 proc. mieszkańcom o najniższych dochodach. Wówczas w 100 proc. możemy przeprowadzić termomodernizację, wymianę źródła ciepła i problem znika - przekonuje.

Jak dodaje prezes Ryszard Gliwiński, osoba, która skorzysta z miejskiego programu, nie będzie mogła starać się o dofinansowanie z programu funduszu. Ponadto program „Czyste powietrze” zakłada nie tylko wymianę źródła ciepła, ale również termomodernizację budynków, docieplenie ścian i stropów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do tej pory fundusz podpisał blisko 4,8 tys. umów na łączną kwotę 110 mln zł.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU GOSPODARKI KOMUNALNEJ I ŚRODOWISKA URZĘDU MIASTA KIELCE Z MIESZKAŃCAMI WS. WYMIANY STARYCH PIECÓW NA EKOLOGICZNE ŹRÓDŁA CIEPŁA:

3 lutego godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 8 przy ulicy Hauke-Bosaka

4 lutego godz. 17 w Przedszkolu Samorządowym nr 9 przy ul. Orkana 32;

5 lutego godz. 17 w Przedszkolu Samorządowym nr 18 przy ul. Malików 3;

7 lutego godz. 16.40 w Przedszkolu Samorządowym nr 6 przy ul. Bukowej 8;

11 lutego godz. 16.30 w Domu Kultury "Białogon" przy ul. Pańskiej 1A.

Reklama