Piechurzy z Jędrzejowa upamiętnili bohaterów

Data publikacji: 25.01.2020 13:59
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.01.2020 Jędrzejów. Rajd pieszy. Na zdjęciu (od lewej): Marek Godlewski - regionalista, burmistrz Marcin Piszczek oraz Michał Grzywacz - uczestnik rajdu

25.01.2020 Jędrzejów. Rajd pieszy. Na zdjęciu (od lewej): Marek Godlewski - regionalista, burmistrz Marcin Piszczek oraz Michał Grzywacz - uczestnik rajdu
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Pieszym rajdem uczczono w Jędrzejowie 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Piechurzy przeszli kilkanaście kilometrów do Cierna, gdzie odbyła się największa bitwa powstańcza na terenie gminy.

Jak powiedział burmistrz Marcin Piszczek, uczestnicy chcieli w ten sposób oddać hołd i uczcić pamięć tych, którzy walczyli o niepodległa Polskę.

- Można dziś odpoczywać w domu, oglądając film, albo zapalić znicz na grobie powstańców, którzy walczyli o naszą wolność - podkreślił.

Bitwa powstańcza na polach pod Ciernem odbyła się 22 września 1863 roku. Jak przypomniał regionalista, Marek Godlewski, 500-osobowy odział powstańców, pod dowództwem pułkownika Chmieleńskiego stoczył bój z czterokrotnie silniejszym oddziałem rosyjskim, dowodzonym przez generała Czengierego.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych powstańcach, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W przyszłym roku, we wrześniu będziemy chcieli zorganizować duży marsz do Cierna ku pamięci powstańców, którzy tam spoczywają - dodał regionalista.

Michał Grzywacz, mieszkaniec Jędrzejowa, który wziął udział w rajdzie, ma nadzieję, że ta inicjatywa będzie motywacją do zainteresowania młodszego pokolenia podtrzymywaniem pamięci o wydarzeniach nie tylko Powstania Styczniowego, ale również Powstania Listopadowego, czy I i II wojny światowej.

Na początku grudnia ubiegłego roku bitwę pod Ciernem upamiętniono kamienną tabliczką, którą ustawiono przy krzyżu znajdującym się przy drodze na Caców.

Reklama