W Wiślicy modlili się za Ojczyznę. Z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka

Data publikacji: 26.01.2020 07:00 / Data aktualizacji: 26.01.2020 15:10
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.01.2020. Wiślica. Msza święta z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Na zdjęciu (w środku): ks. Wiesław Stępień - proboszcz parafii i kustosz wiślickiego sanktuarium

26.01.2020. Wiślica. Msza święta z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Na zdjęciu (w środku): ks. Wiesław Stępień - proboszcz parafii i kustosz wiślickiego sanktuarium
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wydarzenia sprzed wieków przywołano dziś podczas mszy świętej w bazylice w Wiślicy. Mieszkańcy modlili się za Ojczyznę z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na króla Polski.

We mszy świętej wzięli udział Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a także burmistrz Wiślicy - Jarosław Jaworski.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii i kustosz wiślickiego sanktuarium, ksiądz Wiesław Stępień, który podkreślił, że to właśnie od króla Władysława Łokietka bierze swój przydomek znajdująca się w głównym ołtarzu świątyni łaskami słynąca figura, zwana Madonną Łokietkową, datowana na 1300 rok.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że tak naprawdę wszystko zaczęło się w Wiślicy. Łokietek modlił się tu około 1305 roku i otrzymał zapewnienie od Matki Bożej - „Władysławie, wstań, idź, zwyciężaj. Ja będę z Tobą”.

- Także dziś potrzebujemy godnych przywódców, którzy potrafią wokół wartości takich, jak wierność Bogu i Ojczyźnie jednoczyć naród. Słowa, które wówczas usłyszał Łokietek w Wiślicy, dla nas są dziś aktualne. Powinniśmy być wierni temu historycznemu zawołaniu, które przyniosło Polsce wielki sukces - zaznaczył poseł.

Burmistrz Jarosław Jaworski przypomniał, że postać Władysława Łokietka była bardzo mocno związana z Wiślicą. To tu na przestrzeni wielu lat obmyślał plan zjednoczenia kraju, który po 15 latach okazał się pomyślny, a Łokietek został ukoronowany na króla Polski w katedrze wawelskiej.

- Wiślica po koronacji króla Łokietka stała się jednym z najważniejszych miast w naszym państwie. To dzieło było kontynuowane przez jego syna - Kazimierza Wielkiego, który ufundował m.in. kolegiatę - dodaje.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zauważył z kolei, że zjednoczenie państwa po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego króla. 

- Musimy tę historię przypominać i dzielić się. Nie możemy tych samych błędów popełniać, które nas bardzo wiele kosztują - dodaje.

Uroczystości uświetnił koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej z Kielc.

 

 

WŁADYSŁAW I ŁOKIETEK

Urodził się między 3 marca 1260 roku, a 19 stycznia 1261 roku. Zmarł 2 marca 1333 roku w Krakowie. Król Polski w latach 1320-1333. Był pierwszym władcą Polski koronowanym w Krakowie - w katedrze wawelskiej, przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. Już we współczesnych źródłach występuje z przydomkiem Łokietek. Genezę tego przydomka, jako wynikającego z niskiego wzrostu Władysława, tłumaczy jednak dopiero w XV wieku Jan Długosz. WŁADYSŁAW ŁOKIETEK - CZYTAJ WIĘCEJ
W 1291 roku we władaniu Władysława Łokietka znalazła się Wiślica. W 1292 roku książę został wygnany, a Wiślica znalazła się w granicach królestwa Wacława II. W 1304 roku Łokietek na czele węgierskich posiłków odzyskał Wiślicę. Po zdobyciu przez Łokietka korony polskiej Wiślica stała się jednym z najważniejszych ośrodków królestwa. Przed 1326 rokiem uzyskała prawa miejskie. Odbywały się tu zjazdy rycerstwa małopolskiego oraz ogólnopolskiego. W 1347 roku król Kazimierz Wielki zatwierdził tu statuty wiślickie. W latach 60. XIV wieku Kazimierz Wielki wzniósł niewielki zamek i otoczył miasto obronnym murem z trzema bramami: Buską, Krakowską i Zamkową. Ufundował także trzecią i zachowaną do dzisiaj kolegiatę wiślicką.

 WIŚLICA: LEGENDA O MATCE BOŻEJ ŁOKIETKOWEJ

Według tradycji Władysław Łokietek, w czasie walk z Wacławem Czeskim o tron krakowski, ukrywał się w podziemiach wiślickiego kościoła . Tam - jak wspomina Jan Długosz - żarliwie się modlił do Matki Najświętszej. Pewnego razu, podczas modlitwy, Łokietek zwrócił się do Maryi słowami hymnu „Witaj Gwiazdo morza”. Powiedział: „Okaż się nam Matką”. Wówczas usłyszał odpowiedź: „Wstań, Władysławie, idź, zwyciężysz”. W dowód wdzięczności za wysłuchane prośby król zapowiedział, że ufunduje kościół. Obietnicę spełnił jego syn - Kazimierz Wielki wybudował świątynię w 1350 roku.
Według innej wersji Łokietek miał widzenie we śnie. Matka Boska pocieszyła go zapowiadając szczęśliwy koniec jego walki o zjednoczenie. Po obudzeniu się Władysław znalazł obok siebie posążek kamienny Bogurodzicy, który dziś można oglądać w ołtarzu kościoła.
źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama