Po raz 21. zebrano fundusze na dzieła pomocowe parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej

Data publikacji: 26.01.2020 07:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.01.2020. Skarżysko-Kamienna. Bal charytatywny. Na zdjęciu: Anna Krupka - wiceminister sportu

25.01.2020. Skarżysko-Kamienna. Bal charytatywny. Na zdjęciu: Anna Krupka - wiceminister sportu
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Filantropi spotkali się po raz 21. na balu charytatywnym w Skarżysku Kamiennej. Zbierali pieniądze na dzieła pomocowe prowadzone przez parafię Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pomysłodawcą corocznych spotkań jest kustosz skarżyskiego sanktuarium ksiądz Jerzy Karbownik. Myśl zrodziła się po odwiedzinach u Polonii w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne bale są bardzo popularne. Pierwsze imprezy gromadziły osoby najbliżej związane z parafią ostrobramską, do organizacji zatrudniane były zewnętrzne firmy eventowe. Z czasem zawiązał się honorowy komitet organizacji balu, na jego czele stanął Roman Wojcieszek. Jak mówi - doświadczenia w przygotowaniu balu stawały się coraz bogatsze, więc osoby zaangażowane w pracę przy parafii samodzielnie przejęły ciężar jego organizacji. Tegoroczny miał już catering przygotowany przez kuchnię działającą przy parafialnym Domu Miłosierdzia, organizatorzy także osobiście szukają orkiestry i dekoracji.

Wśród najważniejszych punktów balu jest licytacja przedmiotów przekazanych przez darczyńców. Jednym z nich był album z dedykacją prezydenta Andrzeja Dudy, podpisany podczas wizyty głowy państwa w Skarżysku. Z kolei wiceminister sportu Anna Krupka przywiozła miniaturę kombinezonu narciarskiego z podpisami naszych skoczków, między innymi Kamila Stocha, Piotra Żyły czy Dawida Kubackiego. Ten gadżet pieniądze zdobył podwójnie, bo dwie osoby, które walczyły w licytacji, przekazały zadeklarowane przez siebie kwoty. Łącznie prezent od wiceminister Anny Krupki zdobył 1,3 tys. zł. Inne licytowane były w przedziale od kilkuset do nawet 3 tys. zł.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreślał, że impreza charytatywna w Skarżysku znacząco się rozrosła. Widać też jej efekty, ponieważ zamienia się w pomoc ludziom potrzebującym. Obecnie przy parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej corocznie wydawane jest 35 tys. obiadów dla ubogich, działa też całoroczna noclegownia dla bezdomnych.

Podczas balu charytatywnego od kilku lat udaje się zebrać ponad 20 tys. zł. Pełna kwota tegorocznej licytacji będzie znana w poniedziałek.

Reklama