Przygotowania do Biegu Tropem Wilczym

Data publikacji: 26.01.2020 09:57
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.01.2020. Gutwin. Przygotowania do Biegu Tropem Wilczym

26.01.2020. Gutwin. Przygotowania do Biegu Tropem Wilczym
Fot. Jarosław Rusiecki

Leśnicy, wojskowi oraz jednostka strzelecka z Ostrowca Świętokrzyskiego przygotowują coroczny Bieg Tropem Wilczym dla uczczenia żołnierzy niezłomnych. W tym tygodniu wszyscy organizatorzy spotkali się, aby omówić plan działania. Bieg odbędzie się 1 marca.

Senator Jarosław Rusiecki informuje, że do tej pory rozmowy odbywały się na szczeblu lokalnym. Teraz przygotowania wchodzą na wyższy poziom. Wiadomo już, że bieg ma mieć oprawę promującą Wojsko Polskie i jednostki stacjonujące w naszym regionie. 

- Z jednej strony czcimy pamięć żołnierzy niezłomnych, a z drugiej ukazujemy wartość, jaką jest sprawność fizyczna - mówi senator Jarosław Rusiecki.

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przypomina, że WOT już w tamtym roku zaangażowało się w przeprowadzenie biegu. Uważa, że jest to szczytna idea. Żołnierze będą aktywnie uczestniczyć w biegu, ale też będą pokazywać sprzęt, którym dysponuje wojsko.

- Bieg będzie promować tę szczytną służbę, jaką są Wojska Obrony Terytorialnej - mówi płk Grzegorz Motak.

Wojskowi wraz z przedstawicielami nadleśnictwa obejrzeli już teren Gutwinu, gdzie bieg zostanie zorganizowany. Ostrowieccy leśnicy chętnie udostępniają tereny leśne dla imprez sportowych i patriotycznych. Jak podkreślają, wielu żołnierzy w czasie wojny i po niej miało swoje schronienie właśnie w lesie.

Żołnierze niezłomni po wojnie działali w podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, stawiając opór sowietyzacji Polski i tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR.

Reklama