Światu potrzebna jest prawda o tym, kto ponosi odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 27.01.2020 08:14 / Data aktualizacji: 27.01.2020 09:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.01.2020. Kielce. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

27.01.2020. Kielce. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Auschwitz krzyczy, że stała się tam rzecz straszna i to nie z naszej winy- powiedział wojewoda świętokrzyski odnosząc się do obchodzonej dziś 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady.

Zbigniew Koniusz zaznaczył, że całemu światu potrzebna jest prawda o tym, kto ponosi odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

- Dziś tę prawdę wygrywamy i jest to zasługa dobrze prowadzonej przez rząd polityki historycznej - zaznaczył gość Radia Kielce. 

- Przypomnę, że do niedawna ta polityka była niestabilna, ale dzięki temu, że Prawo i Sprawiedliwość ugruntowało władzę, potrafi w sposób bardzo logiczny i precyzyjny wskazywać odpowiedzialność hitlerowskich Niemiec za zorganizowanie obozu koncentracyjnego na ziemiach okupowanej Polski. Obchody, które dziś odbywają się na terenie byłego obozu zagłady przemawiają same za siebie - dodał.

Zbigniew Koniusz podkreślił, że polityka historyczna obecnego rządu jest właściwa. W tym kontekście odniósł się także do obchodzonej w niedzielę w Wiślicy 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka na króla Polski.

Dodał, że to właśnie temu władcy zawdzięczamy zjednoczenie ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym, dlatego trzeba tę postać przypominać.

- Pamięć historyczna jest nam potrzebna tym bardziej, że obecnie dochodzą do głosu środowiska i ruchy, którym marzy się daleko idąca autonomia regionów, co nie służy Polsce - powiedział wojewoda świętokrzyski.

Reklama