Dwa miliony złotych na świetlice wiejskie

Data publikacji: 27.01.2020 14:56
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.01.2020. Kielce. Przyznanie środków na realizację zadań inwestycyjnych w obiektach pełniących funkcje kulturalne.  Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego

27.01.2020. Kielce. Przyznanie środków na realizację zadań inwestycyjnych w obiektach pełniących funkcje kulturalne. Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Ponad 2,1 mln zł trafiło do czterech świętokrzyskich gmin na przebudowę świetlic wiejskich. Pieniądze otrzymały Ruda Maleniecka, Sędziszów, Bogoria oraz Zawichost.

Dziś w Kielcach z włodarzami tych gmin umowy podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz członek zarządu województwa, Marek Jońca.

Pieniądze pochodzą z programów unijnych. Gminy składały wnioski o pomoc w pierwszej połowie 2018 roku. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymało 17 beneficjentów, 5 projektów znalazło się na liście rezerwowej.

W tym roku jak wyjaśnia Marek Jońca, samorząd województwa świętokrzyskiego otrzymał dodatkowe pieniądze które można przeznaczyć dla pięciu gmin.

- Są to dodatkowe środki, które obejmują te projekty, które były na liście rezerwowej. Cieszymy się, że kolejne środki finansowe trafiły do gmin, do samorządów - wyjaśnił Marek Jońca.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że o dodatkowe pieniądze w ministerstwie zabiegały samorządy z całego kraju.

- To ważne inwestycje, ponieważ na wsi żyje ponad 50 proc. mieszkańców naszego regionu. Chcemy tam stwarzać warunku do funkcjonowania pozazawodowego, kulturalnego i cieszymy się że to się już dzieje. W wielu świetlicach działają koła gospodyń wiejskich. Ludzie na wsi nie żyją w osamotnieniu, a dzięki takim działaniom, różne akcje społeczne szybko trafiają do społeczeństwa i ludzie szybciej z nich korzystają - mówił.

Najwięcej pieniędzy trafi do Bogorii na rozbudowę budynku świetlicy wiejskiej w Szczeglicach wraz z zagospodarowaniem terenu. Koszt inwestycji wynosi prawie milion złotych, zaś wysokość dofinansowania to 500 tys zł. Marcin Adamczyk, wójt gminy Bogoria mówił, że lokalna społeczność od wielu lat czeka na ten remont.

- Jest to miejsce, w którym mieszkańcy mogą się spotkać, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Bardzo potrzebna inwestycja, biorąc pod uwagę, że lokalna społeczność tam się integruje. Mam nadzieję, że może powstanie jakieś koło gospodyń wiejskich i ta świetlica będzie służyła mieszkańcom w każdym wieku - podkreśla.

Piątym beneficjentem była gmina Nowa Słupia, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 tysięcy złotych na budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Dębno, ale gmina zrezygnowała z tych środków, z powodu braku pieniędzy na wkład własny. Cała inwestycja miała kosztować 960 tys. zł.

Reklama