W Morawicy powstanie oddział psychiatrii sądowej

Data publikacji: 30.01.2020 12:15
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
Morawica. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs na prowadzenie szpitalnego oddziału psychiatrii sądowej. Oznacza to, że do utworzenia takiej placówki w szpitalu w Morawicy pozostały już tylko formalności.

Będzie to pierwsze takie miejsce w regionie. Dotychczas osoby, które zostały skierowane przez sądy na leczenie psychiatryczne musiały przebywać na oddziale ogólnym, w salach z innymi chorymi. Odsyłani też byli do szpitali poza województwo.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ, oddział psychiatrii sądowej może zacząć działalność od 1 marca.

- Byliśmy jednym z nielicznych województw, które takiego oddziału nie posiadają. Nasi pacjenci niejednokrotnie musieli być leczeni poza regionem, co wiązało się z wyrwaniem ich z naturalnego środowiska i z długim czasem oczekiwania na terapię – dodała Beata Szczepanek.

Jak informuje Beata Matulińska, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, obecnie na oddziale ogólnopsychiatrycznym jest 30 łóżek, a pacjentów, którzy zostali skierowani na leczenie po dokonaniu przestępstwa jest 34. Kolejne 3 osoby uzyskały już nakazy sądowe umieszczenia ich w placówce i czekają w kolejce. Natomiast 6 kolejnych osób czeka na postępowanie sądowe, którego efektem będzie decyzja o umieszczeniu ich na oddziale.

- Przebywanie na jednej sali osób cierpiących np. na schorzenia psychiatryczne z osobami przebywającymi tu na leczeniu po popełnieniu przestępstwa jest kłopotliwe. Postępowanie leczniczo – terapeutyczne różni się od postępowania wobec pacjentów ogólnopsychiatrycznych. Teraz przebywają w tych samych salach. Oddział psychiatrii sądowej w naszym szpitalu będzie oddziałem przeznaczonym dla mężczyzn, bo na taki rodzaj świadczeń jest większe zapotrzebowanie – dodała Beata Matulińska.

Oddział psychiatrii sądowej w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy będzie liczył 50 łóżek. Na jego działalność do końca tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy 4,3 mln zł.

Podobne wiadomości
Reklama