Klub dla seniorów. Pierwszy taki w gminie Wiślica

Data publikacji: 30.01.2020 12:28
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.01.2020 Wiślica. Otwarcie klubu Senior Plus. Od lewej: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Jacek Gocyk -  przewodniczący rady gminy, Jarosław Jaworski – burmistrz Wiślicy, Artur Konarski – radny sejmiku

30.01.2020 Wiślica. Otwarcie klubu Senior Plus. Od lewej: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Jacek Gocyk - przewodniczący rady gminy, Jarosław Jaworski – burmistrz Wiślicy, Artur Konarski – radny sejmiku
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Klub seniora został utworzony w Wiślicy dzięki rządowej dotacji. To pierwsze takie miejsce w gminie. Mieści się na I piętrze budynku byłego banku przy ul. Władysława Łokietka.

Dzięki rządowej dotacji z programu „Senior Plus", w ciągu niecałych dwóch miesięcy udało się gruntownie wyremontować obiekt oraz dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Klub został wyposażony także w meble i sprzęt RTV i AGD - informuje burmistrz Jarosław Jaworski.

- Obiekt ten zostanie niebawem rozbudowany. Budynek zyska powierzchnię 200 metrów kwadratowych. Zamontowana zostanie także winda. To dzięki 2 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodaje burmistrz.

Renata Musiał z Urzędu Miasta i Gminy Wiślica, zaznacza, że to miejsce utworzone z myślą o mieszkańcach gminy nieaktywnych zawodowo w wieku powyżej 60 lat. Jak dodaje, cały poziom liczy 11 pomieszczeń.

- W jednym z pomieszczeń mieści się biblioteka, są trzy łazienki, trzy pomieszczenia administracyjne, kuchnia, pomieszczenia służące do przechowywania sprzętu stosowanego do utrzymania czystości i sala konferencyjna. Taki rozkład pomieszczeń zapewni komfort spędzania czasu seniorom – zaznacza Renata Musiał.

Seniorzy nie kryją zadowolenia. Są pewni, że znajdą tam wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu. Począwszy od zajęć edukacyjnych, warsztatów, po zajęcia ruchowe np. nordic walking.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że z każdym rokiem rośnie liczba tego typu placówek w regionie. Jak dodaje, program „Senior Plus" doskonale wpisuje się w rządową strategię aktywizacji społeczeństwa.

- Programy rządowe są bardzo dobrze skonstruowane. „Senior Plus" wypełnia potrzebę społeczną w formie aktywności. Pomału zaczyna się sprawdzać tzw. model niemiecki. Czyli emeryta będzie stać, na to, żeby, żeby mógł zacząć realizować swoje plany, na które nie miał czasu pracując zawodowo – zaznacza wojewoda. 

Klub będzie czynny przez 4 dni w tygodniu, w godzinach od 10.00 do 15.00. Koszt inwestycji to 197,26 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 150 tys. zł.

Reklama