Minister wspiera najzdolniejszych studentów z UJK

Data publikacji: 30.01.2020 15:30
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.01.2020 Kielce. UJK. Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla studentów. Wręczył je rektor UJK prof. Jacek Semaniak

30.01.2020 Kielce. UJK. Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla studentów. Wręczył je rektor UJK prof. Jacek Semaniak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziesięciu studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odebrało stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W sumie resort przyznał żakom z UJK jedenaście stypendiów, ale w międzyczasie jedna osoba przeniosła się na studia do Krakowa.

Profesor Monika Szpringer, prorektor do spraw kształcenia uniwersytetu informuje, że stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest wypłacane jednorazowo w całości.

- Te stypendia są wysokie. To 17 tys. złotych, które młodzi ludzie mogą zainwestować w siebie, w rozwój swoich talentów. To nas bardzo cieszy - mówi profesor Monika Szpringer.

Profesor Jacek Semaniak, rektor kieleckiego uniwersytetu podkreśla, że aby zdobyć uznanie w oczach ministra bardzo dobre wyniki w nauce nie wystarczą. Trzeba wykazać się również zaangażowaniem w badania naukowe, publikować w uznanych periodykach, brać udział w konferencjach czy - w przypadku studentów kierunków artystycznych - mieć swoje wystawy, albo koncertować.

Stypendystka Anna Michalska z kierunku lekarskiego mówi, że ma za sobą między innymi publikacje naukowe oraz udział w specjalistycznych konferencjach. W przyszłości chce łączyć powołanie lekarskie z badaniami naukowymi.

- Chciałabym to łączyć, bo daje to szersze spojrzenie na pacjenta. Można lepiej diagnozować, lepiej prowadzić pacjenta. To jest moja pasja szukanie odpowiedzi na pytania związane z chorobami, których na razie nie możemy wyleczyć - opowiada Anna Michalska.

Stypendium chce przeznaczyć na wyjazdy na konferencje oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego.

Reklama