Nowy wóz strażacki dla OSP w Obrazowie

Data publikacji: 31.01.2020 19:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.01.2020 Obrazów. Przekazanie nowego wozu strażackiego

31.01.2020 Obrazów. Przekazanie nowego wozu strażackiego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Obrazowie odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Pojazd był kupiony pod koniec ubiegłego roku. Kosztował ponad 700 tys. zł.

31.01.2020 Obrazów. Przekazanie nowego wozu strażackiego. Na zdjęciu od prawej Jacek Tos - dyrektor oddziału regionalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcin Piwnik - starosta sandomierski, Andrzej Kryj - poseł PiS Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pieniądze na ten cel pochodziły z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz z wkładu własnego OSP w Obrazowie.

Poseł Andrzej Kryj, członek parlamentarnego zespołu strażackiego powiedział, że nowy pojazd to większe bezpieczeństwo mieszkańców i strażaków.

- To pokazuje także stosunek państwa polskiego do druhów-ochotników. Były takie chwile, że strażacy czuli się osamotnieni, ale ostatnie lata pokazują, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także wiele instytucji państwowych czynią wszystko, aby jak najwięcej nowych samochodów trafiało do jednostek OSP - dodał poseł Kryj.

Marek Jońca, członek zarządu województwa stwierdził, że przy doposażaniu jednostek strażackich bardzo dobrze sprawdza się system różnych montażów finansowych i współpraca samorządu z instytucjami państwowymi. Dodał, że jest to już kolejny samochód, który trafia do strażaków ochotników w naszym regionie, co oznacza, że wzmacniany jest potencjał tych jednostek niezależnie od tego, czy należą one do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, czy są poza tym systemem.

31.01.2020 Obrazów. Przekazanie nowego wozu strażackiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Grzegorz Socha, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach powiedział, że warto wspierać takie inwestycje.

- Jeśli dzięki temu można szybciej dojechać na akcję, skuteczniej zareagować, a przy tym sprawić, że strażacy są w pełni bezpieczni wykonując swoje obowiązki, to jest to bardzo ważne - zakończył.

Wójt Krzysztof Tworek powiedział, że nowy samochód strażacki w Obrazowie jest jednym z najnowocześniejszych w powiecie sandomierskim i pierwszym tak dobrym wozem w gminie. Jednostka w Obrazowie należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jest najliczniejsza i najczęściej wyjeżdża do akcji, dlatego ten zakup był bardzo potrzebny.

Wiceprezes OSP w Obrazowie Jakub Brania powiedział, że nowoczesny wóz w znaczący sposób poprawi pracę druhów i druhen. Do tej pory na wyposażeniu był wysłużony już samochód z końca lat 70. Nowy nabytek to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN. Pojazd jest w stanie zmieścić 2,5 tys. litrów wody oraz 250 litrów środka pianotwórczego. Ponadto na wyposażeniu jest maszt oświetleniowy, narzędzia hydrauliczne do ratownictwa technicznego, podręczny sprzęt burzący oraz aparaty do ochrony dróg oddechowych.

Grzegorz Rajca, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach poinformował, że w minionym roku do jednostek OSP w regionie trafiło w sumie 16 nowych pojazdów strażackich. Druhowie są coraz lepiej wyposażeni do wyjazdów, ale w niektórych jednostkach są braki w samochodach gaśniczych.

31.01.2020 Obrazów. Przekazanie nowego wozu strażackiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama