Walczą o życie Tomka, oddają krew

Data publikacji: 02.02.2020 14:34 / Data aktualizacji: 02.02.2020 18:17
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.02.2020. Jędrzejów. Zbiórka krwi „Zostań krewniakiem Tomka”

02.02.2020. Jędrzejów. Zbiórka krwi „Zostań krewniakiem Tomka”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Zostań krewniakiem Tomka” pod takim hasłem w Jędrzejowie w siedzibie Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” odbyła się zbiórka krwi.

Akcja zorganizowana została dla ciężko chorego na białaczkę szpikową 21-letniego Tomasza Molendy, mieszkańca gminy Nagłowice, który jest podopiecznym fundacji. Obecnie przebywa on w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i pilnie potrzebuje krwi o grupach 0Rh+ bądź 0Rh-.

Jak mówi Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka, pogarszający się stan zdrowia mężczyzny wymaga bardzo częstego przetaczania krwi.

- W czwartek dostaliśmy informację od mamy Tomka, że pilnie potrzebuje krwi, dlatego nasza reakcja była natychmiastowa. Dzięki wsparciu Jerzego Stalmasińskiego, dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, akcję oddawania krwi udało się natychmiast zorganizować. W efekcie Tomek ma szanse na przeżycie - podkreśla Dariusz Lisowski.

Wśród osób, które wsparły akcję była pani Justyna ze Skroniowa, dla której był to debiut jako krwiodawcy. Jak mówiła, chociaż boi się pobierania krwi przyjechała, ponieważ ma grupę krwi 0.

- Trzeba pomagać, ponieważ nigdy nie wiadomo co nas może w życiu spotkać i kiedy sami będziemy potrzebowali pomocy. To młody chłopak mieszkający niedaleko nas, dlatego nie możemy być obojętni - podkreślała pani Justyna.

Akcję przyjechali wspomóc strażacy z OSP Warzyn. Robert Wawrzyńczyk, tłumaczył, że nie mogą dziś oddawać krwi, ponieważ robili to niedawno, ale chcą Tomka wspierać mentalnie. Jak dodał, aby pomóc w rozpropagowaniu dzisiejszej akcji zbiórki krwi chodzili od domu do domu w Warzynie Pierwszym i Warzynie Drugim i roznosili ulotki informujące o wydarzeniu.

W sumie w dzisiejszej akcji wzięło udział ponad 60 osób.

Jak mówi prezes fundacji Dariusz Lisowski, to bardzo dobry wynik, który daje szansę na przeżycie chłopakowi. Według ostatnich informacji, obecnie Tomek już codziennie musi mieć przetaczaną krew, dlatego jest ona bardzo potrzebna.

W akcję „Zostań krewniakiem Tomka” zaangażowały się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich Warzyn. Dla osób, które przyszły oddać krew przygotowały wypieki i słodkości.

Tomasz Molenda jest podopiecznym Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” od grudnia 2017 roku. To właśnie wtedy stwierdzono u niego ostrą białaczkę szpikową, niedokrwistość, nietolerancję oraz wczesną boreliozę.

Fundacja zamierza również zorganizować akcję szukania dawcy szpiku dla chorego Tomka Molendy. Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” obecnie ma około 100 podopiecznych.

Reklama