Patriotyczna wystawa w sandomierskim BWA

Data publikacji: 02.02.2020 17:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
02.02.2020. Sandomierz. Wystawa „100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018”

02.02.2020. Sandomierz. Wystawa „100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018”- to tytuł nowej wystawy w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Ekspozycja jest pokłosiem XXXIV Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, który odbył się w 2018 roku w Zwierzyńcu z inicjatywy BWA w Zamościu.

Autorami ilustracji jest kilkunastu artystów z Polski, Ukrainy i Rosji. To m.in: Franciszek Maśluszczak, Marianna Jagoda Mioduszewska czy Zbigniew Kołaczek.

Jak powiedziała dyrektor BWA w Sandomierzu Katarzyna Pisarczyk, autorzy ilustracji prezentują różne techniki i temperamenty. Są m.in. prace plakatowe, które w bardzo czytelny i prosty sposób przemawiają do widza działając na uczucia i wyobraźnię. Jednym z przykładów takiej pracy jest ilustracja przedstawiająca orła w koronie na czerwonym tle. Orzeł ma na nogach kajdany, które się rozpadły. Poniżej jest napis: 100 lat. Są też ilustracje przedstawiające ojców niepodległości m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego. Niektóre z tych prac mają zabarwienie humorystyczne. Na przykład w burzy włosów Ignacego Paderewskiego jest godło państwa polskiego, a muszka polityka ma kolor biało-czerwony.

Są również ilustracje mówiące o roli kobiet w odzyskaniu niepodległości, zilustrowana została też bitwa pod Śniatyczami z 1920 roku. Jest ponadto drzewo niepodległości oraz ilustracja przedstawiająca gołębia siedzącego w świeżo uwitym gnieździe. Całość zabawiona została w barwach szarości, a skrzydła ptaka mają biało-czerwony kolor.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego. 

Reklama