Pomnik Gosiewskiego na Podlasiu. Taki sam jak w Kielcach

Data publikacji: 03.02.2020 13:18
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik Przemysława Gosiewskiego na ulicy Warszawskiej w Kielcach

Pomnik Przemysława Gosiewskiego na ulicy Warszawskiej w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

26 kwietnia w Kołakach Kościelnych na Podlasiu zostanie odsłonięty pomnik Przemysława Gosiewskiego. Będzie to bliźniaczy monument do tego, który w ubiegłym roku stanął w Kielcach przy ulicy Warszawskiej.

Jak informuje Jan Gosiewski, ojciec tragicznie zmarłego polityka, pomnik będzie wykonany z innego materiału niż kielecki, jednak jego forma i wysokość będą identyczne. Na wykorzystanie tego samego odlewu wyraził zgodę autor rzeźby Stanisław Milewski.

- Moja żona Jadwiga i ja chcemy zaprosić władze Kielc, województwa świętokrzyskiego, a także wszystkich mieszkańców i przyjaciół naszego syna z ziemi świętokrzyskiej na uroczystość odsłonięcia pomnika do Kołak Kościelnych. Chcemy, aby to zaproszenie dotarło do wszystkich mieszkańców Świętokrzyskiego, z którym Przemek był tak mocno związany - podkreśla Jan Gosiewski.

Zadowolony z inicjatywy powstania pomnika w Kołakach Kościelnych jest senator Krzysztof Słoń, który był przewodniczącym budowy monumentu wicepremiera w Kielcach.

- Bardzo się cieszę, że bliskim premiera Gosiewskiego, jego znajomym i przyjaciołom z rodzinnej miejscowości spodobał się pomnik w Kielcach, i ta postać Przemysława Gosiewskiego, który jest u nas przy ulicy Warszawskiej. Cieszy mnie to, ze powstaje kolejny monument upamiętniający tego wielkiego człowieka - podkreśla.

Krzysztof Słoń ma nadzieję, że w kwietniowych uroczystościach odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych weźmie udział liczna delegacja mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Kołaki Kościelne w powiecie zambrowskim to rodzinna miejscowość rodziny Gosiewskich. Od 2010 roku funkcjonuje tam również Izba Pamięci wicepremiera Przemysława Gosiewskiego.

Odsłonięcie pomnika Przemysław Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 13.30. Uroczystość poprzedzi msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kołakach Kościelnych, w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, Przemysława Gosiewskiego oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Po odsłonięciu pomnika zaplanowano zwiedzanie Izby Pamięci oraz wystawy poświęconej życiu i działalności Przemysława Gosiewskiego.

Reklama