Kaczka na stół, młodzi adepci do pracy

Data publikacji: 05.02.2020 17:25
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.02.2020. Kielce. Ogólnopolski Konkurs Kulinarny

05.02.2020. Kielce. Ogólnopolski Konkurs Kulinarny " Junior Culinary Cap"
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W roli głównej filet z kaczki i warzywa korzeniowe. W Kielcach odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Junior Culinary Cap”. Do rywalizacji stanęło ośmioro finalistów, w tym dwoje z województwa świętokrzyskiego. Najlepszy okazał się Tomasz Jamorski z Bielska-Białej.

- Zwycięzcę wyłonić wcale nie było łatwo, bo tegoroczny poziom konkursu był naprawdę wysoki. Młodzi kucharze poradzili sobie wyjątkowo- podkreśla Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarny, przewodniczący jury.

Mówił, że dziś młodzież ma duże możliwości, kiedyś było trudniej - kucharze nie mieli dostępu do programów i magazynów kulinarnych czy szerokiej gamy produktów spożywczych. Współcześnie młodzi ludzie mają pełen wachlarz inspiracji i potrafią z niego czerpać.

Przewodniczący jury chwalił pasję osób startujących w konkursie, ich opanowanie i umiejętności techniczne.

Tomasz Soczumski, szef kuchni z Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy, która zorganizowała konkurs, również był pod wrażeniem uczestników.

- Moim zdaniem profesjonaliści nie powstydziliby się tych potraw. Widać, że młodzież idzie do przodu, czego skutkiem są niesamowite dania. Jedyna rzecz, która jest do poprawki i która się pojawia na tego typu konkursach, to stres – zaznaczał.

Uczestnicy konkursu nie kryli, że emocje momentami brały górę. Kamil Koprowski z kieleckiej szkoły gastronomicznej mówił, że stres był ogromy, podobnie jak poziom rywali.

- Myślę, że tylko niuanse będą nas dzielić od wygranej. Teraz jest modne wykorzystanie całych produktów. Tak też zrobiłem sałatkę z łupin, którą podałem do kaczki sous-vide. Do tego serwowałem jeszcze piernik gryczany oraz tatar z kaczki z kiszonym pepperoni – wymieniał.

Choć w finale znalazło się 8 początkujących kucharzy z całej Polski, chętnych do konkursu było znacznie więcej, co podkreślał Hubert Sanecki z Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy. Jak mówił, zgłoszeń było około 50, czyli więcej niż w roku ubiegłym. Te spłynęły z całej Polski.

Konkurs wygrał Tomasz Jamorski z Bielska-Białej, drugie miejsce zajęła Patrycja Szczepaniak z Rzeszowa, a trzecie – Arkadiusz Woźniak z Lublina.

Reklama