Kielecki "Kubuś" na prestiżowym festiwalu

Data publikacji: 07.02.2020 13:56
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
09.01.2019 Kielce. Teatr Kubuś. Próba medialna spektaklu „Pod adresem marzeń

09.01.2019 Kielce. Teatr Kubuś. Próba medialna spektaklu „Pod adresem marzeń"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Artyści Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wystąpią na IV Festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie. W Teatrze Łaźnia Nowa zaprezentują wielokrotnie nagradzany spektakl „Pod adresem marzeń”, w reżyserii Marka Zákostelecký’ego.

Jak wyjaśnia Jolanta Świstak, kierownik literacki „Kubusia”, Festiwal Mała Boska Komedia w Krakowie jest młodszą siostrą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, organizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Mała Boska Komedia jest skierowana do teatrów dla dzieci i młodzieży.

- Na tym festiwalu są pokazywane najważniejsze spektakle premierowe z ostatnich 2-3 lat, które przede wszystkim zdobywają nagrody na festiwalach, są doceniane i przez krytyków i przez publiczność, poruszają tematy ważne, mądre, ciekawe - mówi.

Spektakl „Pod adresem marzeń” miał premierę w styczniu ubiegłego roku. Od tego czasu zdobył aż siedem ważnych laurów. Dwie nagrody w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: za scenografię dla Marka Zákostelecký’ego i za muzykę dla Martina Husovský’ego, a także pięć nagród na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu: Grand Prix, nagrodę Jury Dziecięcego, nagroda za reżyserię dla Marka Zákostelecký’ego i dwa wyróżnienia aktorskie dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodzienia.

Przedstawienie nie tylko prezentuje wysoki poziom artystyczny, ale także w baśniowy sposób opowiada o dziejach Kielc.

- Inspirowany jest historią kamienicy, w której znajduje się obecna siedziba teatru „Kubuś” przy ulicy Dużej 9. Oprócz tego, że mieściły się w niej różne instytucje, takie jak hotel, restauracja, to też zamieszkiwały w niej różne, ciekawe osobowości. Ale najważniejsze jest to, że jest to historia teatru i nie tylko, bo również naszego miasta. Kiedyś to było, zresztą do tej pory jest, ścisłe centrum, tętniące życiem artystycznym. Dużo się tutaj działo - podkreśla Jolanta Świstak.

„Pod adresem marzeń” rozpocznie IV edycję Festiwalu Mała Boska Komedia w sobotę, 15 lutego. Natomiast najbliższa okazja, by w Kielcach zobaczyć spektakl to sobota, 8 lutego, o godzinie 16.

Reklama