Niepełnosprawni potrzebują ułatwień

Data publikacji: 07.02.2020 14:30
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.02.2020. Kielce. Piotr Franiek - Polski Związek Niewidomych

07.02.2020. Kielce. Piotr Franiek - Polski Związek Niewidomych
Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Niepełnosprawni z Kielc chcą wprowadzenia udogodnień w dostępie do tunelu prowadzącego do dworca kolejowego. Miasto wraz Polskimi Liniami Kolejowymi i Polskimi Kolejami Państwowymi planują przebudowę dworca, a zdaniem Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, to dobra okazja, żeby przy okazji uwzględnić potrzeby ludzi, którzy mają problemy z poruszaniem.

Paweł Słowik zwraca uwagę, że schody prowadzące do tunelu od lat są zmorą osób starszych i nie w pełni sprawnych, a jego modernizacja jest konieczna.

- Tunel powinien mieć przede wszystkim windę. Apelujemy do kolejarzy i władz miasta, aby wspólnymi siłami ułatwić życie mieszkańcom, którzy codziennie z niego korzystają - mówi.

Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych wskazuje również na brak zadaszenia oraz ścieżek dla niewidomych.

- Warto byłoby pomyśleć m. in. o trasach do peronów oraz nakładkach na poręcze z alfabetem Braille’a. To bardzo ułatwiłoby korzystanie z dworca, bo osoby niewidome nie musiałyby prosić o pomoc innych – mówi.

Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Administracji kieleckiego ratusza nie przekreśla pomysłu. Zaznacza jednak, że przebudowa dworca jest na bardzo wstępnym etapie, a na wprowadzanie tego typu pomysłów przyjdzie jeszcze czas.

Reklama