Będzie nowa spółka w Promniku. Stworzą ją Kielce i okoliczne gminy

Data publikacji: 07.02.2020 16:06
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci

15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powstanie Międzygminny Związek Gospodarki Odpadami. To efekt piątkowych rozmów władz Kielc oraz gmin powiatu kieleckiego. Z propozycją takiej formy partnerstwa wystąpił prezydent Kielce.

Wcześniej jednak samorządowcy gmin powiatu kieleckiego wystosowali protest do wojewody świętokrzyskiego w związku z planami zróżnicowania opłat za dostarczanie śmieci do sortowni w Promniku. Za śmieci od mieszkańców Kielc opłata miała wynosić 355 złotych za tonę, natomiast dla pozostałych 415 złotych. Jak twierdzili, samorządowcy z gmin sąsiednich nie są traktowani przez Kielce po partnersku i nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Celem związku, który ma postać będzie wykonywanie wspólnych zadań w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi, w tym współfinansowanie inwestycji niezbędnych do rozwoju sortowni. Pierwsze prace zmierzające do utworzenia związku rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Wójtowie oraz burmistrzowie zapowiedzieli podjęcie działań zmierzających do wniesienia pod obrady rad gmin uchwał intencyjnych, mających umożliwić przystąpienie do Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami oraz uzyskania od rad stosownych uprawnień.

Przystąpienie gmin do MZGO spowoduje, że staną się one równoważnymi partnerami dla Kielc i będą współodpowiedzialne prawnie oraz finansowo za gospodarkę odpadami.

Samorządowcy nie chcą komentować podjętych decyzji. Jak mówią, przed zainteresowanymi stronami jeszcze wiele rozmów. Jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że według włodarzy gmin może to być ruch w dobrą stronę.

Reklama